| Ella21052003 a întrebat:

Heii TPU! As vrea sa va rog sa imi dati cateva idei de retete, cat de sanatoase se poate( nu cu ciocolata sau oreo ), de smoothi-uri sau milkshake-uri pe care as putea sa le beau la micul dejun.
Dau funda pentru cele mai bune retete!
Scuzati categoria …

Răspuns Câştigător
| Stymest a răspuns:

Milkshake-ul de căpşuni şi banane. Pentru pregătirea unei porţii ai nevoie de 100 ml lapte ultrapasteurizat rece, 5 căpşuni mari şi proaspete, ½ dintr-o banană mai coaptă si două linguriţe de zahăr.

Milkshake-ul se prepară în două minute: trebuie doar să mixezi laptele, fructele tăiate bucăţi şi zahărul într-un blender. Toarnă compoziţia într-un pahar înalt, decorat cu frişcă şi cu bucăţi de fructe.

Pentru o băutură dulce, dar şi foarte răcoroasă, încearcă reţeta noastră de milkshake de piersici. Ai nevoie de: 1-2 piersici coapte, 250 ml lapte ultrapasteurizat rece, o linguriţă de zahăr şi două picături de esenţă de migdale.

Mod de preparare: curăţă piersicile de coajă şi taie-le în felii. Adaugă feliile, împreună cu laptele, zahărul şi esenţa de migdale într-un blender si mixează bine. Serveşte milkshake-ul cu frunze de mentă. Poftă bună!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Combina fructe care-ti plac.
Eu de obicei pun: o portocala, mare, vreo 2 mere daca-s mici, 1-2 kiwi. Intr-o zi am pus si struguri sau poti pune si fructe de padure: zmeura, mure etc.

| CuriousStuff a răspuns:

Orice fructe ai prin casa pentru smoothie. Incearca mai multe combinatii pana iti ies cateva care sa-ti placa. De exemplu eu am facut ananas cu kiwi si e oribil, de acum stiu sa nu mai fac asta. happy
Milkshake= 2 pahare de lapte si o banana (sau o banana jumate) pe langa asta poti sa faci milkshake cu orice. Daca ai chef de ceva dulce un milkshake in care sa pui si putina cacao sau biscuiti oreo e o "gustare"/bautura delicioasa. In plus iesi mult mai ieftin decat daca ai bea asta la bar/restaurant. Poti sa faci si milkshake cu diferite fructe, retete gasesti pe net cu miile.
Bafta.

| Ada78 a răspuns:

Pune orice fel de fructe in blender si apoi adauga apa si o lingura de miere.

| Ada78 a răspuns:

-O banana
-Nişte zmeura
-Un mar
-Sucul de la o portocala
-2 linguri de apa
-O lingură de miere
Toate aceste ingrediente le pui pe blender. Poti pune si alte fructe printre acestea.