| mara11654 a întrebat:

Heii, vreau si eu un desert super bun pentru weekend!

Fundaa:*!

Răspuns Câştigător
| Crist33na a răspuns:

Buna, Mara. Mie imi place mult tiramisu si il fac de fiecare data cand am ocazia. Uite reteta:
4 oua, un pachet de piscoturi (Savoiardi), 2 cutii Mascarpone, 2 pliculete zahar vanilinat, 100 gr zahar, cafea, lichior (sau coniac)si cacao. Cafeaua o faci prima. Pui 3 cani de apa in ibric si o faci cat vrei tu de tare. Eu am folosit cafea Lavazza (ca e mai tare la gust) dar poti folosi fix ce cafea vrei. Deci cum am spus faci cafeaua si o lasi la racit (trebuie sa fie rece cand o vei folosi). Apoi separi galbenusurile de albusuri (le pui in castroane separate, castroane cu gat inalt sa poti sa mixezi). Si peste galbenusuri pui cam 80 gr de zahar (din cele 100 de gr), mixezi bine bine, apoi pui cele 2 pliculete de zahar vanilinat si iar mixezi bine bine, iar apoi adaugi mascarpone (nu pune toata cutia deodata, pune putin cate putin sa mixezi mai bine si crema sa fie mai consistenta). Dupa ce ai terminat cu crema aceasta, te apuci de albusuri. Le mixezi bine de tot pana se face spuma, iar apoi adaugi din zaharul care ti-a ramas(20 de gr). Apoi trebuie sa incorporezi cremele. Tot la fel, putin cate putin iei din crema de albusuri si adaugi peste cealalta, mixezi..pana se incorporeaza. Crema e gata! Apoi iei cafeaua (rece) si o torni intr-un vas adanc si peste ea torni putin lichior (sau coniac, dupa gust). Pregateste-ti o tava (de care ai in casa, sau de marime medie) si incepe prin a aranja piscoturile. Iei cate un piscot, il dai repede prin lichidul format din cafea si lichior si il asezi pe tava. Sa nu inmoi prea mult piscoturile ca nu o sa mai fie buna prajitura! Si faci operatia asta pana termini cu primul strat de piscoturi. Apoi adaugi crema intr-un strat destul de generos, apoi iar piscoturi si iar crema. Si pe deasupra cerne muult cacao! Nu este costisitoare reteta. Piscoturile= cam 10 lei, Mascarpone = Cam 9 lei/buc. Si restul cred ca le ai prin casa. Multa bafta si pofta buna!

| mara11654 explică (pentru Crist33na):

Multumesc,imi place mult raspunsul.:*

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
O idee
http://www.gustos.ro/......i-tai.html
Te pup!

| Lynna a răspuns:

Mie imi mai place placinta cu mere, o pregatesc foarte des pentru ai mei http://www.petitchef.ro/retete/desert/placinta-cu-mere-fid-1475792

Răspuns utilizator avertizat
| Adytzzuy a răspuns:

Si cine nu vrea du-te j u la restaorantul vita de vie!

| mara11654 explică (pentru Adytzzuy):

Ce raspuns tampitoh go on... apropo se scrie restaurant.

| Adytzzuy a răspuns (pentru mara11654):

Mai ai si pretentii crezi ca eu is profesor de romana?

| mara11654 explică (pentru Adytzzuy):

Nu trebuie sa fi profesor de romana ca sa stii cum se scrie "restaurant"

| Adytzzuy a răspuns (pentru mara11654):

Bine nu vreau sa ma cert azi scuze pentru raspuns si scuze ca nu stiu sa scriu!

| mara11654 explică (pentru Adytzzuy):

Te iert!laughing ^^

| Adytzzuy a răspuns (pentru mara11654):

Bine iti raman dator cu niste raspunsuri de astea laughing

| mara11654 explică (pentru Adytzzuy):

Cu ce raspunsuri, ca nu inteleg?laughingbig grin

| tioan a răspuns:

Tort de iaurt cu ananas

| Raducu1997andrei a răspuns:

Clatite sau tiramisu

| ChristopherE a răspuns:

Clatite, papanasi, mascote.