Întrebare recomandată | OstachiAndrada1978 a întrebat:

Hello imi spuneti va rog cum se face sucul de trandafiri!

Funda!

Răspuns Câştigător
| hummmer a răspuns:

Petalele de trandafir se pun intr-un borcan de sticla, peste care se adauga apa, lamaiile taiate rondele si zaharul.

Se lasa sa se odihneasca 2 zile la soare, apoi inca 2 zile se amesteca de 3 ori pe zi cu o lingura de lemn.

Apoi se filtreaza si se toarna in sticle si se pastreaza la rece pana in momentul serviri.
sau
http://bucate-apetisante.blogspot.ro/2011/06/suc-de-trandafiri.html

| hummmer a răspuns (pentru hummmer):

La prima reteta
1. petalele de la 3-4 trandafiri rosi
2. 4 litri de apa
3. 500 gr. de zahar si 2 -3 lamai.

Dificultate:
redusa
Timp preparare:
1 ora si 30 minute

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Petalele de la 3-4 trandafiri rosi, 4 litri de apa, 500 gr. de zahar si 2 -3 lamai.
Petalele de trandafir se pun intr-un borcan de sticla, peste care se adauga apa, lamaiile taiate rondele si zaharul.
Se lasa sa se odihneasca 2 zile la soare, apoi inca 2 zile se amesteca de 3 ori pe zi cu o lingura de lemn.
Apoi se filtreaza si se toarna in sticle si se pastreaza la rece pana in momentul serviri.
Pofta buna!
http://1.bp.blogspot.com/......s400/4.JPG
Te pup!

| violetflyer a răspuns:

Sucul de trandafiri se aseamana cu cateva etape a gemului de trandafir. Intreab-o pe bunicuta ta big grin

| OstachiAndrada1978 explică:

Dar gemul de trandafir cum se face funda?