| StarDust_2887 a întrebat:

Hey! Ati incercat sa faceti mancare cu muguri de bambus? Ce gust au? Cum ies cel mai bine?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,am incercat mai de mult.Un gust neutru catre usor dulceag, vorbind despre cei pe care ii folosesc, de la conserva. Luati ca atare, de sine statatori, este posibil sa nu-ti trezeasca o "emotie" anume. Insa in combinatie cu diverse sosuri (la salate sau mancaruri), se "comporta" bine. Uite si o reteta, bonus:
MANCARE PICANTA CU MUGURI DE BAMBUS, OREZ SI CARNE
Ingrediente: 200g orez, 400g carne bucati, 2 linguri sos de soia, o lingura ceapa verde, o doza de 227 muguri de bambus, 15 rosii mici, 3 catei usturoi, 100ml supa de legume, 4 linguri sos asiatic iute, o lingura pasta rosie de curry. Orezul se pune la fiert in apa sarata. Se taie carnea cuburi, ceapa se toaca si se pune la calit cu o lingura sos de soia si mugurii de bambus. Se spala rosiile si se taie cuburi. Se toaca marunt usturoiul. Se pun toate impreuna cu carnea la calit. Se adauga supa de legume si sosul asiatic iute. Se lasa sa scada zeama. Se amesteca in compozitia de carne pasta de curry. Se serveste cu orez.
Te pup!