| JuLlye a întrebat:

Hey... duminica plec in tabara in anglia si vom sta la familii si eu cu prietenele mele ne-am hotarat ca intr-o seara sa le gatim ceva romanesc. Dar habar nu avem ce, tinand cont ca nu vrem ceva foarte greu de gatit...help!

5 răspunsuri:
| matt5453 a răspuns:

Sarmale, nu e asa de greu cat se pare, si daca nu faci ditamai oala se fac chiar repede, si poti gasi si usor ceea ce iti trebuie acolo

| Pixel2009 a răspuns:

Clătite happy
Poate sună ciudat dar în fiecare ţară este o altă reţetă de clătite. Dacă vrei să fie şi mai tradiţional, ia nişte dulceaţă făcută în casă pentru umplutură.
Eu asta aş face.

| Scândură a răspuns:

Buna! De ce nu incerci sa le gatesti clasica mamaliga? Nu este deloc greu de facut si este gustoasa!
Uite aici reteta:
http://retete.acasa.ro/......12752.html
ai putea incerca sa faci si sarmalute, ceea ce este insa mai greu:
http://retete.acasa.ro/......12200.html
Sper ca te-am ajutat si sper ca vei reusi sa le gatesti ceva gustos!
Bafta!

| Joannaa a răspuns:

Buna,cel mai bine si cel mai sanatos pestele alb fara oase e si usor de comestibilwinking

| tuGatita a răspuns:

Sarmalute in foi de vita, sau de varza cu smantana si mamaliguta. sigur le va placea. si nu e greu deloc. iti trebuie carne tocata (de vita sau de pui, nu pune de porc ca e cam grasa), ceapa, condimente, orez stii tu. nu stiu cum faci cu foile de vita. dar foloseste varza murata. nu veti da gres. distractie placuta!