| teo_7965 a întrebat:

Avem vreo mancare tipic romaneasca(gen la turci:halva,italieni pizza,francezi croissant etc), o mancare care a fost gatita prima data in Romania. scuze de categorie

Răspuns Câştigător
| ItsMyTime a răspuns:

Salut, mamaliga este tipic romaneasca, si mici sunt cam controversati pentru ca nu se stie sigur unde au aparut, sarmalele sunt turcesti, ciorba este si ea turceasca, sper ca te-am ajutat bafta pa happy

4 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Papanasii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Micii

| licurici77 a răspuns:

Sarmalele si mamamliga

| Giulia97Anna a răspuns (pentru licurici77):

Sarmaua.Acest produs culinar este cunoscut, cu aceeași denumire, în mai multe țări, din apropierea bazinului răsăritean al Mării Mediterane: Turcia, România, Bulgaria, Serbia, Macedonia, Palestina, Iordania, Siria, Liban, Grecia, precum și în Republica Moldova.Mamaliga. Este mai bine cunoscută în restul lumii după denumirea italiană, (polenta), dar se întâlnște și în multe alte țări ca Ungaria (puliszka) Savoia, Elveția, Austria, Croația (palenta, žganci, pura), Slovenia (polenta, žganci), Serbia (palenta), Bulgaria, Corsica (pulenta), Brazilia (polenta), Argentina, Ucraina (culeșa), Uruguay, Venezuela și Mexic sau la sașii din Transilvania (Palukes, Pålix)