| Justmeandmysmile a întrebat:

vreau sa imi fac la pranz niste paste (fusilli) si nu stiu cu ce sa le condimentez.Eu ma gandeam la ketchup si branza sau branza si smantana.Altceva care nu trebuie preparat?

2 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

FUSILLI CU SOS PESTO

Ingrediente pentru o porţie: fusilli, busuioc, rucola, usturoi, lamaine parmezan si seminte de floarea soarelui decojite
Timp de preparare: 8-10 minute
Dificultate: foarte scazuta
Mod de preparare: In timp ce pastele sunt la fiert te apuci de facut sosul pesto. Intr-un castron pui frunzele de busuioc, rucola, usturoiul, parmezanul, zeama de lamaie, ulei extra virgin si semintele de floarea soarelui. Cu ajutorul unui blender vertical transformi tot ce ai in castron intr-o pasta. Daca doresti ca pasta sa fie mai lichida poti sa mai adaugi ulei si chiar si apa in care au fiert pastele. La final amestecam pastele cu sosul si apoi presaram putin parmezan ras.
Mod de servire: Cat timp inca mai sunt calde pastele.

| GaBrYeLa18 a răspuns:

Buna! ai putea incerca niste cascaval sau daca vrei neaparat poti pune si cascaval si branza si vor iesi delicioase! Pofta buna!