| crush19 a întrebat:

Vreau si eu o reteta de tarta de lamaie si bezea, dar sa fie incercata. Funda happy

Răspuns Câştigător
| 27110012 a răspuns:

Buna :Ingrediente
Ingrediente pentru crusta:

120 gr. faina
1/2 lingurita sare
65 gr. unt rece taiat in bucati
30 ml apa rece (cam 2 linguri)

Ingrediente pentru crema:
coaja rasa si sucul de la o lamaie
200 gr. zahar
25 gr. unt
3 linguri faina
3 galbenusuri

Pentru bezea:
3 albusuri
2 ling. zeama de lamaie
100 gr. zahar
Mod de preparare
1. se pune faina si sarea intru-un bol, se amesteca bine, iar apoi se adauga untul rece taiat cubulete. Se amesteca untul cu faina pana se obtine un aluat nisipos, iar apoi se adauga putin cate putin apa rece, pana ce aluatul incepe sa se lege; se intinde aluatul intr-o foaie de 3 mm grosime si se aseza intr-o forma de tarta de 23 cm, lasand cam 1 cm de aluat peste marginile formei; dupa ce s-a asezat aluatul in forma se lasa sa stea la frigider cel putin 20 min.
2. se scoate tarta de la frigider, se inteapa din loc in loc cu furculita, se pune o foaie de copt peste aluat iar peste foaie se pun boabe de fasole si se da la cuptorul preincalizit la 200 grade C pentru 12 min. Dupa cele 12 min se scoate tarta, se indeparteaza hartia de copt si boabele de fasole si se mai lasa la cuptor pentru alte 6- 8 min, pana ce crusta se rumeneste.
3. preparare crema: se amesteca intr-o cratita coaja rasa + sucul de la o lamaie cu 100 gr. zahar, untul si 250 ml apa, se da in clocot iar apoi sa lasa la o parte; separat se dizolva faina in putin apa (cam 3-4 linguri), si se adauga pe rand galbenusurile; galbenusurile se adauga la amestecul de lamaie, se pune amestecul din nou la foc si se mai lasa aprox.5 min pana ce crema se ingroasa. se lasa crema de lamaie sa se raceasca acoperita cu o folie, ca sa nu prinda pojghita deasupra.
4. Pana se raceste crema se face bezeaua din albusele ramase care se bat bine cu un praf de sare, 2 ling. suc de lameie si cu restul de zahar (100 gr.).
5. Cand crema s-a racit se toarna peste crusta coapta, se niveleaza, iar peste se pune bezeaua. se da din nou la cuptor pentru inca 15- 20 min la foc mic, pana ce bezeaua devine aurie.
6. se poate servi calda sau rece dupa 2-3 ore de stat la frigider.

| crush19 explică (pentru 27110012):

Tu ai incercat-o?

| 27110012 a răspuns (pentru crush19):

Da si e foarte buna happy Succes!