| delia_6094 a întrebat:

Heyy vreau sa mananc ceva dar nu stiu ce. Vreau ceva rapid.Ma gandeam la o pizza dar sunt cam in dubii(fara unt )

5 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Omleta cu cartofi prajiti(torni peste cartofii aproape prajiti, ouale batute)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Prima reteta:
SNITEL VIENEZ
4 felii snitel manzat (carne de vitel) sau porc
100 g. faina
2 oua
1 lingura ulei
2 linguri lapte
pesmet
1 lamaie (optional)
Intr-un vas se bat ouale; se amesteca apoi cu laptele, uleiul si sarea. Bucatile de carne se feliaza, nu prea subtire, si se condimenteaza :sare, piper, praf de usturoi, condimente speciale pentru gratar. Daca le cumperi gata ambalate si sint prea groase, le bati putin cu ciocanul de carne sau cu muchia unui cutit.
Bucatile de carne, tinute in prealabil la rece pentru 10 minute (pentru ca aromele sa se intrepatrunda cat mai bine) se dau prin faina, oua si la sfarsit prin pesmet.
Snitelele se pun la prajit intr-o tigaie cu ulei incins, pana se rumenesc. Se servesc cu cartofi fierti, simpli, sau stropiti cu zeama de lamaie.
A doua reteta:
BURGER CU PASARE
200 g. piept de curcan/pui
1 ceapa
2 rosii
miez de paine sau o chifla
1 ou
2 lingurite rondelute de ceapa ciorii
1 lingurita cimbru
sare si piper
4 chifle
4 linguri de ketchup
4 linguri de maioneza
Se spala pieptul de curcan, se sterge, se da prin masina de carne sau se marunteste in mixer. Ceapa se curata si se taie cuburi.Se spala rosiile si se scot partile verzi. Pulpa de la o rosie se toaca marunt, celelalte rosii se taie felii potrivite. Carnea, ceapa, rosia tocata si verdeturile, se amesteca intr-un castron, adaugandu-se sare si piper.
Chifla inmuiata si bine stoarsa, precum si oul intreg se adauga compozitiei, din care se formeaza chiftelute mari si plate.Se incinge grasimea si chiftelutele se prajesc cca. 5 minute pe fiecare parte sau se dau la cuptor pana se rumenesc.Se taie pe jumatate chiflele.Partea de jos se unge cu maioneza. Feliile de rosii se aseaza pe paine si se condimenteaza, dupa gust, cu sare si piper.Deasupra se aseaza chiftelele si se pune capacelul.
Pofta buna!
Te-am pupat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite rețete de pizza de casă, excelente http://zinnaida.ro/2012/06/08/pizza-vegetariana-silueta/

| strengaritzza a răspuns:

Gratar de pui. Simplu, usor si sanatos. Ce zici?

| AaNdYy a răspuns:

Ia-ti de la o cofetarie ceva prajituri sau tort:]