| antonia09 a întrebat:

Imi puteti recomanda o reteta de post italiana? Sotul meu este italian si nu prea este obisnuit cu gastronomia romaneasca. Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Paste vegetariene: pui pastele (spaghetti) in apa care clocoteste, cu putina sare. Le lasi sa se inmoaie. Tai ciuperci marunt, ardei capia marunt, dai 2-3 rosii zemoase prin razatoare (poti folosi si bulion, dar nu e la fel de gustos). Pui ciupercile si ardeiul in tigaie, in putin ulei de masline. Dupa ce se inmoaie putin, adaugi sosul de rosii si lasi sa fiarba un pic, adaugand sare, busuioc, iar la final, niste usturoi (daca ii place) taiat marunt. Pui amestecul asta peste paste si deasupra poti sa razi niste cascaval de post. Sau poti incerca si alte sosuri pentru paste, in functie de ce legume va plac mai mult.

| antonia09 explică:

Stiu ca principalul lor fel de mancare sunt pastele, dar vreau sa ii prepar si altceva mai special. Le fac mai pe toate cele care contin paste: spaghetti ai frutti di mare, spaghetti alla carbonara, pasta e patate, piselli e patate, spaghetti alla bolognieze, lasagne, etc.
Daca vreau sa tin postul romanesc nu prea as reusi daca el mananca carne, as dori ceva preparate care sa nu contina carne si lactate. Multumesc anticipat.

| alex2009 a răspuns:

Pentru aafla reteta de post italiana dupa parerea mea ar trebui sa o intrebi pe soacra ta. Succes

| alex2009 a răspuns:

Daca nu sa obisnuit cu gastronomia romaneasca inseamna ca nu sa obisnuit nici cu nevasta romaneasca.Ai grija ...Succes

| sandulache a răspuns:

Buna.

Iti dau un sfat trateaza-l bine ca e italieni sunt putin mai lenti si mia calmi ca ori ce oameni, trebuiesa ii prepari paste la ora 12 ca ei asa maninca primul fel si cea ce ma doreste si nu prea sunt in stare sa invete o lata limba trebuie sa ai rabdare si calm, bafta multa, poate te intrebi de unde stiu, sunt in italia de 6 ani si am cunoscut fete ce stau in preuna cu italieni si trebuie sa te comporti bine si se mai zice ca-s fustangi vei intelegi singura ce varea sa zica.