| DorinAlexandrescu a întrebat:

Imi puteti spune cum se prepara Puiul parmigiana de la craft?

3 răspunsuri:
| Alice1234567890123456789 a răspuns:

Ingrediente
2 piepți de pui, fără piele, tăiați în două
2 ouă, bătute
75g de pesmet
75g de parmezan, ras
1 lingură ulei de măsline
2 căței de usturoi, zdrobiți
350ml piure de roșii (passata)
1 linguriță de zahăr
1 linguriță de oregano uscat
60g de mozzarella, ruptă în bucățele
Mod de preparare
1. Pune piepții de pui în folie alimentară și aplatizează-i cu ajutorul sucitorului sau al bătătorului de șnițele, până au grosimea de 5mm. Trece-i prin ouăle bătute, apoi prin pesmetul amestecat cu jumătate din cantitatea de parmezan. Lasă carnea în frigider cât timp prepari sosul.
2. Încinge uleiul și sotează usturoiul 1 minut, apoi toarnă piureul de roșii (passata), zahărul și oregano. Asezonează și lasă sosul să fiarbă 5-10 minute.
3. Încinge grillul cuptorului la maximum și coace puiul câte 5 minute pe fiecare parte, apoi lasă-l deoparte. Toarnă sosul într-un vas adânc, termorezistent și pune deasupra carnea de pui. Presară mozzarella și restul de parmezan și mai lasă la grill 3-4 minute, până când se topește brânza, iar sosul începe să fiarbă. Servește cu legume sau salată și paste ori cartofi, dacă dorești. Funda?