| dany3la a întrebat:

Imi spuneti si mie o reteta traditionala din Germania!
Dar sa fie simpla de facut nu complicata va rog mult.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| Anna_8997 a răspuns:

Categoria din care face parte reteta culinara:mancaruri tocanite. Este specifica bucatariei: germana
Descrierea retetei: Aceasta reteta germana de mancare de cartofi este una dintre mancarurile mele favorite, datorita aromei si gustului picant.
Reteta mancare cu carne porc
Ingrediente cartofi harz:
300 g de leber, 750 g de cartofi, 4 linguri de untura sau 8 de ulei, 1 ceapa, 4-5 oua, sare, boia dulce, 4 rosii, patrunjel.

| Anna_8997 a răspuns:

Sugestie de prezentare
Categoria din care face parte reteta culinara:supe ciorbe. Este specifica bucatariei: germana
Descrierea retetei: O supa delicioasa ce poate fi servita cu crutoane sau diferite betisoare din aluat.
Reteta mancare de post - fara carne
Ingrediente supa de telina:
400 g de telina, 500 g de cartofi, 50 g de margarina, 1 pahar de smantana, 230 g de branza telemea, sare, piper, patrunjel.

| Anna_8997 a răspuns:

Categoria din care face parte reteta culinara:mancaruri tocanite. Este specifica bucatariei: germana
Descrierea retetei: Acest fel de mancare este gustos si usor de preparat. Fiind usor picant, poate fi servit si ca aperitiv.
Reteta mancare cu carne vita
Ingrediente limba cu mazare:
1 conserva mazare (300 g), 1 limba de vaca ( 2 limbi de porc), 100g masline verzi cu ardei, 4-5 linguri maioneza, sare, piper