| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

In ce tara se consuma cel mai mult fructe de mare.Stiti ca un bucatar trebuie sa se specializeze pe un anumit tip de gastronomie+ca mie imi place sa gatesc toate felurile de mancare.Numai sa gatesc.Dar daca asa trebuie asta e.As vrea sa stiu cum se numeste tara si tipul de gastronomiehappy.

2 răspunsuri:
| kitykity a răspuns:

Este Japonia deoarece sunt langa mare si acolo se gasesc cei mai buni pesti si tipul de gastronomie este gastronomia pescareasca. Sper ca te-am ajutat.

| GreenBug a răspuns:

Cele mai multe bautura alcoolic:Rusia
Cele mai multe cereale: Mali, Indonezia si India
Cea mai mare cantitate de peste si fructe de mare: Japonia
Cele mai multe fructe: Rwanda, urmata de Uganda si Olanda
Cea mai multa carne: Rwanda, China si Brazilia
Cel mai mult lapte: Olanda, Statele Unite
Cel mai multi zahar/indulcitori: Statele Unite, Mexic, Canada si Olanda
Cele mai multe legume: China, Japonia si Canada....cat despre consumul de fructe de mare, presupun ca tarile cu iesire mare la oceane/mari... unde tot acolo este o activitate de baza pescuitul happy