| Gustos.ro a întrebat:

Inventati retete? Care este sursa voastra de inspiratie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totdeauna inventez ceva... fara un pic de imaginatie si de sufletelhappy...nu ai ce cauta in bucatariehappy

24 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ce am in camara si frigider ( intotdeauna am rezerve ), adaptez la gusturile membrilor familiei, de regula preferam mancarea picanta.

daniela
| daniela a răspuns:

Mereu functie de ce ingrediente am in casa

lolita
| lolita a răspuns:

Cateodata, in generalvad o reteta dar nu imi plac anumite ingrediente asa ca le scot si folosesc altele in loc.

| cely a răspuns:

Sigur ca inventez, in functie de materia prima ce e la indemana.

| hashe86 a răspuns:

Eu doar asa gatesc. daca as urma vreo retea strict nu mi ar iesi nimic(am patit-o de cateva ori ca sa fiu convins de ce spun).
trebuie sa recunosc ca ma inspir din alte retete gasite pe net sau furate de la cate cineva insa vin si cu contributia personala, plus dragoste si pasiune, nu are cum sa nu iasa ceva bunwinking.

| Sara a răspuns:

Ingredientele disponibile. si netul tongue

| elisa_2627 a răspuns:

De multe ori inventez retete in functie de ce am in camara si frigider.Inspiratia imi vine din alte retete citite sau chiar incercate.

| StarDust a răspuns:

De cele mai multe ori. inspiratie. hmm. ma gandesc ce am mai auzit de la mama etc la tv. si zic uite asta merge aici si mai stiu eu ce. laughing) chiar ies bune mancarurile smug deci ma pricep :X laughing

| angella1972 a răspuns:

Emisiunile culinare de la tv, dar mai inlocuiesc ingredientele care nu-mi plac cu altele care-mi plac

| christabell a răspuns:

Mai mereu inventez, inovez, adaptez, combin pentru ca gatitul sa fie o relaxare si nu o povara si nu in ultimul rand, imi plac gusturile, fiind deci gurmeta si nu gurmanda.

| xtina a răspuns:

Da inventez retete! Cand mama nu este acasa, ma uit prin frigider si-n camara sa vad daca mai avem cacao vanilie etc.Astazi as vrea sa fac ceva nou... poate trag si cu ochiu pe net!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foamea... logicstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inventez de multe ori cand am pofta de ceva nou, in functie de ceea ce am in casa. Sau daca mananc ceva ce imi place, nu intreb ce ingrediente s-au folosit. O reconstitui dupa gustul meu si chiar imi vin idei noi in timp ce prepar si, asa ma aleg cu 2 retete. Niciodata nu am facut o mancare sau prajitura respectand cantitatile exacte, am facut intotdeauna dupa cum am gandit si mi-a placut mie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma uit la emisiunile de gatit de la televizor iar apoi incerc sa schimb ingredintele unul cate unul pana imi iese ceva nou, bun, si diferit de ceea ce vad la televizor. Sper ca v-am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legumele din frigider, nu consult retete nici de pe net nici din carti, gatesc cu ceea ce am in frigider.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imaginatia, retetele pe care le citesc ca pe romane, mancarurile din bucatariile care m-au fascinat in mod deosebit si nu in ultimul rand ceea ce am in casa in momentul in care vreau sa fac ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sursa mea deinspiratie este metinul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sursa mea principala e culinar.ro, cel mai tare site in domeniu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, ma numesc Emilia si cind nu stiu ce sa mai fac de mincare, inventez, combin gusturi dupa imaginatia mea ca de multe ori fiul meu ma intreaba ce nume are mencarea respectiva si ca raspuns il intreb ce nume sa-i dam. Dar iau idei si din internet sau reviste.Imi plac mincarurile noi.

| danutzsan a răspuns:

Da. Bucataria mamei

| cutache a răspuns:

Placerea de a gati si a manca...

| cutache a răspuns:

Dorinta de a gusta ceva nou, net-l, colegii...

| dandeva a răspuns:

Pe mine ma inspira mirosul condimentelor si gustul vinului pe care-l asociez mancarii...si inspiratia de moment...

| zbiggi a răspuns:

Sursa de inspiratie este pofta + ingredientele din frigider/camara happy