| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Merg spalate impreuna absolut toate hainele de culoare deschisa pe care le ai? Adica le poti spala linistit ca nu se strica niciuna atata timp cat sunt toate de culoare deschisa? Dar cele de culoare inchisa? Pot fi si ele spalate impreuna absolut toate indiferent de ce culoare are fiecare atata timp cat toate sunt de culoare inchisa?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam 1 an a trecut de când pui întrebările astea, încă nu te ai prins cum funcționează mașină de spălat?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru suntserios):

Da. Deci efectiv e o chestie care pe mine ma depaseste si nu stiu de ce pentru ca asta de fapt nu e deloc o treaba complicata si oricine ar trebui sa stie daca nu e complicat deloc dar eu chiar si asa nu pot sa invat sa spal hainele fara sa le mai stric niciodata... straight face si nici nu am pe cine sa rog sa ma ajute si asa. Si chiar nu stiu cum sa fac odata

| VulpeaDinUmbra explică (pentru suntserios):

Si nici nu pot sa inteleg nici cum nici asta, adica cum de unii oameni spala mereu toate hainele la gramada si nu se strica niciodata... Ca sunt si asa oameni si cunosc chiar si eu asa oameni si nu pot sa pricep. Cum dracu le spala mereu pe toate asa la gramada si nu se strica niciodata.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pe langa sortarea pe culori, trebuie sa tii seama si de temperatura apei.
Pe orice haina gasesti etichetute pozitionate la guler, sau intr-o parte.Acolo gasesti temperatura de spalare, daca se pune sau nu in clor, daca e indicata curatoria chimica, daca se calca sau nu
https://www.emidale.ro/blog/src/post/simbolurile-de-pe-etichetele-hainelor

| gabicoo a răspuns:

Uite o sugestie de întrebare pentru tine: Cum pot spăla mașina de spălat rufe? O pot spăla în mașina de spălat vase?

| Anee1667 a răspuns:

Noi femeile spălăm după câteva reguli happy.
Hainele albe se spală întotdeauna singure fără haine de alte culori.
Hainele negre se spală de asemenea singure, doar haine negre.
Hainele deschise (roz, albastru deschis, verde, gri) se spală împreună deoarece este puțin probabil să își transfere culorile între ele, majoritatea nu ies la spălat, însă pentru a evita orice posibilitate există șervețele speciale pentru protejarea rufelor și absorbante de murdărie și culoare, aceeași regulă și pentru hainele ceva mai închise.
Pe lângă șervețele se pot folosi de asemenea bile anti-scămoșare, detergent special pentru rufe închise, albe, colorate.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Anee1667):

Sunt baiat. Spal si eu haine la masina si regulile astea se aplica si la mine in casa. Nu trebuie sa fi femeie ca sa-ti dai seama logic, ca hainele se decoloreaza la temperaturi de peste 40 de grade atunci cand le bagi la masina. Tocmai de aia le sortezi. happy

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Anee1667):

Si poti si haine cu rosu deschis si galben deschis si portocaliu deschis sa speli impreuna de exemplu? Si si daca mai pui pe langa astea roz deschis albastru deschis, verde, gri si etc, tot e bine? Nu se strica? Dar oricum da, cel mai bine e sa pui si niste servetele de alea ca sa fi sigur ca nu se strica