| PataCosmina a întrebat:

Niste retete de tort/prajitura pentru incepator? Dau funda

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Cosmyhappy pentru inceput cumperi un blat de tort, creme la plic tot din comert si faci un tort fara prea multa bataie de cap, acum e sezonul fructelor si il ornezi dupa bunul tau plachappy mult succes!
O zi frumoasa sa aihappy

4 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Crema cu fructe crude si frisca

Se freaca spuma 2 galbenusuri cu 40 grame de zahar, 20 grame de faina si coaja rasa de la o lamaie, pina ce amestecul devine omogen asemenea unei spume. Se adauga treptat 20 ml de lapte clocotit. Se pune la loc si se fierbe pina se ingroasa. Se ia de pe foc si se raceste, apoi se pune in pahare, un strat de crema, unul de frisca si unul de fructe de sezon.

| PataCosmina explică (pentru Rizer):

Multumesc am sa incerc :*!

| Gustos.ro a răspuns:

Buna! Nu e greu sa faci torturi daca respecti reteta. :) Poate te inspira ceva de aici: http://www.gustos.ro/redirect/tpu-retete-torturi