| anduta160 a întrebat:

Niste retete in care sa folosesti dovleceibatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Gogosi cu dovlecei(tocmai a facut bunica ieri)

Timp de preparare: 45 min.

Complexitate: medie

Ingrediente: 2 dovlecei mici fara seminte, 1 praf sare, zahar tos, zahar pudra, 2-3 oua, faina, ulei pentru prajit.

Mod de preparare: Dovleceii se dau pe razatoarea mica, sa presara cu praful de sare si se storc foarte bine. Se amesteca cu zaharul, se adauga ouale pe rind si se ingroasa cu faina. Se pun cu lingurita in ulei incins si se prajesc pe ambele fete. Se scurg de surplusul de ulei pe servetele absorbante sau in sita.
Se servesc pudrate cu zahar sau cu zahar pudra amestecat cu 2-3 plicuri de zahar vanilinat.

reteta de pe http://www.eculinar.ro/Gogosi_cu_dovlecei-3967.aspx

8 răspunsuri:
| Abcfunny a răspuns:

Mama face dovlecei cu usturoi:tai feliute... ii prajesti ...cureti usturoiu il pisezi pui apa iar apoi pui dovlecei :d

| 100%Diana a răspuns:

Pui asezonat cu legume: Ai nevoie de: 10 bucati de pui mai mici, 3 dovlecei, 4 rosii, o ceapa, oregano, sare dupa gust, 5 linguri de ulei.Procedezi:Intr-o tava pui uleiul, bucatile de pui si legumele apoi le bagi la cuptor o ora.

| Crissuu a răspuns:

Phai dovlecei... sunt un fel de clatite.
Timp de preparare: 30 min.

Complexitate: redusă

Ingrediente: 1 dovlecel potrivit de mare, 2 oua, 100 g telemea, o cana de lapte, faina, sare, delikat, marar (optional).

Mod de preparare: Se bat oale cu laptele si se adauga dovlecelul si telemeaua rase pe razatoarea mare. Se pune faina astfel incat compozitia sa aiba consistenta unui aluat de pandispan, sarea si delikat-ul. La sfirsit se adauga mararul taiat marunt. Se incinge uleiul in tigaie si se pune compozitia cu o lingura mare.
Se servesc calde, cu smintina.

| Alice_2134 a răspuns:

Spaghete cu sos cu dovlecei:pui putin ulei intr-un ceaun si apoi adaugi 1 dovlecel taiat rondele cu coaja. Apoi lasi 5 minute, in acelasi timp fierbi spaghetelebig grin Dupa ce se fierb spaghetele le pui in ceaun lamga dovlecei.Amesteci 5 minute si e gata. (in ceaun mai trebuie sa mai pui bulion amestecat cu apa +usturoi) (nu s-a abtinut varmea sa nu scrie asta...laughing)

| cr1st1n1k a răspuns:

Buna.Eu fac dovlecei prajiti si cu un sos din apa, otet, miere si sare sunt ff buni incearc asi uh.

| madalinutza_9573 a răspuns:

Mama mea face snitele din dovlecei! dar daca te ajuta la ceva iti spun cum se fac! Tai felii 1/2 dovlecei [sau cati vrei tu ] spargi 2 oua intr-un vas. Pui feliile de dovlaec in ou si pui in tigaie. ca si snitele din piept de puihappy!

| sexiita a răspuns:

Puneti un dolveag i cap dovleag +creierul tau sec =Ceva oribil