| DeliaMaria2005 a întrebat:

O să spun totul cât de scurt și la obiect pot.
Am avut o perioadă în care am locuit în casa iubitului meu, el din păcate fiind pe arest în Germania urmând să se întoarcă acasă luna asta.Cu două zile până să mă mut înapoi la ai mei,mama iubitului meu, așa zisa soacră mi-a furat o pereche de căști wireless în valoare de 330 de lei.Eu târziu am aflat când deja eram mutată de la ea.Am aflat de la sora iubitului meu. Înainte să dorm am ascultat muzică și când am terminat le-am pus pe o masă din acea cameră,fix pe mijlocul mesei, ceea ce înseamnă că nu dispăreau singure.Ea i-a recunoscut surorii iubitului meu că ea le-a luat.Fratele lui a spus că mă ajută și le caută apoi mi-le dă.Eu am factura la ele și mă gândeam dacă el nu reușește să mă duc la poliție să îi fac plângere penală pentru furt.Dar nu am dovadă ca sunt la ea și nu vreau nici să o bag pe cea mică de 14 ani sau pe fratele lui de 19. Îmi poate spune cineva dacă poliția v-a lua în considerare așa ceva dacă le spun ca am aflat care sunt la ea dar le ține ascunse? Sau cum aș putea să procedez?

6 răspunsuri:
| eliancodrut a răspuns:

Fara martori nu poti face nimic.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil nu ai platit chirie si a recuperat si ea ceva.
Nu ai cum sa probezi ca ea ti le-a luat.

| anonimg a răspuns:

Pentru ce voi femeile vă încurcați cu bărbați violenți, cu bărbați lipsiți de caracter și înmulțiți astfel suferința pe pământ? Este prea puțină suferință pe pământ și vreți să mai măriți?
Credeți voi că puteți îmblânzi animalele? Nu știți că îmblânzitorul se folosește și de bici? Închisoarea este deci biciul lui Dumnezeu pentru cei neîmblânziți, needucați.
Dumnezeu nu prinde doi iepuri dintr-o dată, ci pe toți. Așadar, este timpul să-ți revizuiești și tu viața. Bărbatul respectiv îți este iubit, și deci te poți despărți de el pentru ca să nu mai trăiești în preacurvie cu el înaintea lui Dumnezeu. Altfel cum poate Dumnezeu să îți binecuvinteze relația și viața cât timp tu trăiești continuu în păcat? Dumnezeu te pedepsește și pe tine pentru păcatul tău prin aceea care este proprietarul casei. Dumnezeu Se folosește de mai marii noștri ca să ne educe: fie că vorbim de familie, fie că vorbim de conducători.
Nu căuta să-ți faci dreptate. Caută mai degrabă să trăiești frumos pe pământ, în mod plăcut înaintea lui Dumnezeu.
Fie plăcut sfatul meu, pentru că fericirea și bucuria vieții nu se găsește decât la Dumnezeu. Nu te gândi la răzbunare; pe aceasta las-o în mâna lui Dumnezeu. Tu caută să trăiești în ascultare de Dumnezeu; caută mântuirea ta, fii neprihănită așa cum a fost și fecioara Maria. Pentru că neprihănirea și sfințirea sunt lucruri pe care le poate avea orice om, și fără de care nimeni nu va putea vedea pe Dumnezeu. Ajunge deci cât am trăit în lume și ne-am lăsat influențați mintea și sentimentele după duhul lumii acesteia.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Deci ai un iubit condamnat la inchisoare iar mama lui e hoata.
In ce te-ai bagat?
Castile de 300 de lei sunt ultima ta grija.

Daca vrei sa mai ai iubit, lasa de la tine de data asta. Ai stat in casa lor fara sa platesti nimic, considera ca sunteti chit.

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Din câte știu nu o sa te bage în seama prea tare poliția, deoarece nu ai dovezi concrete cum ar fi filmări. Etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine desparte te de iubitul ăsta care este condamnat pentru hotie probabil sau consum de droguri, oricum provine dintr o familie rau famata de hoți, ce mai astepti tu sa il elibereze pe ăla din inchisoare, ăla este un gunoi care a furat si tu inca il iubesti? Daca mama lui este o hoață sa pretat la asa ceva sa iti fure căstile? Ori le-a luat mama lui ori fratii lui sunt si ei hoti de mici, si dau vina unul pe altul ca sa scape, tu esti sigura ca mama lui ti le-a furat căstile? Oricum nunai soacra nu iti este mama lui pentru tine. Tu daca ăla este in Germania inchis, ce naiba cauti la mama lui acasa? Tu nu ai parinti? Mergi acasa la familia ta si uita l pe hotul ăla, lasa l in Germania sa stea la racoare pana îi vine mintea la cap.