| Barajag a întrebat:

Prin paduri suedeze cutreieram, nici o urzica nu gaseamlaughingVa place mancarea de urzici?big grin

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Ce bine se potriveste intrebarea.
Acum o saptamana am luat sotia de manuta si am mers pe malul unui *** aflat in apropiere sa culegem urzici, ca vorba aia sunt sanatoase si amandoi avem nevoie de mancare sanatoasa. Ne-am apucat sa strangem (cu manusi in mana) si dupa 12, 5 secunde urla sotia AU AU AU, da-le incolo de urzici ca ma urzica! (ea a zis pe germana, cuvinte care nu se gasesc in dictionarul german-roman, deci eu am tradus putin mai ortodox) Eu am strans frumos mai departe. Dupa 20 de minute am admirat recolta mea si am ajuns la concluzia ca din ceea ce am strans eu in acest timp iese o lingura plina de mancare de urzici. Dupa care, cu aproape aceleasi cuvinte care le a spus sotia inainte, am parasit "lanul" de urzici si recolta si ne-am intors acasa. In concluzie, nu pot sa-ti spun daca imi place pentru ca urzicile mele nu au ajuns in oala laughing

18 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Imi place, dar amestecata cu 1/3 spanac.Altfel mi-se pare prea aspra la limba! Dar gustul este OK.Cu ochiuri sau carnat prajit... e delicioasa! Si este foarte sanatoasa acum, primavara, cand iesim din iarna sleiti de puteri, plini de toxine si fara vitamine!

mira
| mira a răspuns:

Da.Ma intreb de ce mancarea de urzici iese asa de buna fara sa pun mare lucru in ea.

| anad a răspuns:

Categoric, nu! Desi se spune ca e si aliment si medicament, recomandat mai ales primavara, nu am mancat niciodata!

| Elena1234456 a răspuns:

Mie personal nu imi place, desi am auzit ca este foarte sanatoasa.

| Elena1234456 a răspuns:

Prin paduri am tot umblat, nici o urzica nu am mancathee hee.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Mi-a placut odata, dar acum nici sa nu aud de elehee hee

| OanaG a răspuns:

Nu, urasc.

| Fallen Angel a răspuns:

Nu, nu imi plac. Stiu ca facea vecina mea mancare de urzici si ma ruga sa mananc dar nu mancam. Imi vine sa vomit numai cand le vad! laughing

| alexdop21 a răspuns:

Nu, dar ce legatura are cu padurile suedeze?

| laura64 a răspuns:

Stiu ca e benefica organismului prin aportul de fier indeosebi si prin efectul de dezintoxicare a organismului. Sincera sa fiu nu-mi prea place gustul, iar aici in München e la fel ca la tine. Sunt parcuri foarte, foarte mari dar urzici nu am vazut defel.

| gabriela a răspuns:

Da, fier 100 %! Cui nu-i place sa afle ca...place organismului, in primul rand!

| calubalan a răspuns:

Conteaza f. mult bucatarul si reteta! Sunt mult mai bune si mai sanatoase si mai utile decat multe din legumele de pe piata! Treceti peste ideile preconcepute si explorati posibilitatile urzicii!

| DeeDee28 a răspuns:

Unora le plac, altora nu...eu nu am ce sa le fac.Desi se spune ca sunt sanatoase, mie nu imi plac. La fel e si cu salata. Ai mei fac supa dar eu nu mananc. Mi se pare ca mananc iarba...si iarba nu imi place laughing

| lifeistough a răspuns:

N-am mancat niciodata-este mancarea saracului!

| <3dark-shadows<3 a răspuns:

Tare rimahee hee
Nu imi plac! Tie?

| amantdeokazie a răspuns:

Daca nu tosmeste pamantul prindinti e ok! depinde cine o face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bleah straight face

| und3c3ive a răspuns:

NUsad Si nici macar mirosul.in schimb alor mei le place. mie Nu:-s