| Elena1234456 a întrebat:

Referitor la dieta south beach.am gasit pe google urmatoru articol:

Dieta South Beach - Slabeste sanatos!

Daca esti obsedata de kilogramele in plus si nu stii ce sa mai faci, incearca dieta South Beach. Nu este un regim drastic, vei reusi sa slabesti pana la sapte kilograme in primele doua saptamani si, cel mai important, vei castiga un plus de sanatate!
Zilele trecute, ma plimbam pe bulevard si am trecut, fara nici o tresarire, pe langa o buna prietena. N-o mai vazusem de vreo doua luni si... pur si simplu n-am mai recunoscut-o. De cand o stiu a fost o tipa mai plinuta, mereu incerca o noua cura de slabire.
Ei bine, pana la urma i-a reusit! Arata perfect, avea o silueta de invidiat si un tonus excelent. "Am slabit cu ajutorul dietei South Beach, daca vrei iti cumpar si tie cartea, sa vezi ce usor poti slabi fara sa te infometezi!"
A doua zi, m-am dus si mi-am luat cartea "Sa slabim sanatos cu dieta South Beach", autor Dr. Arthur Agatston, Editura Curtea Veche. Dupa ce am citit-o din scoarta in scoarta sunt pregatita sa-ti fac un rezumat al celei ce s-ar putea numi "cea mai in voga dieta de la regimul disociat incoace".

Dieta South Beach te va invata sa consumi carbohidratii si grasimile "bune". Prin urmare, vei deveni mai sanatoasa si vei slabi intre patru si sapte kilograme in numai doua saptamani. Vei putea manca portii normale de pui, curcan, peste si fructe de mare.
Vei manca legume, oua, branza, nuci. Iti vei putea face salate cu sos din ulei natural de masline.
Vei lua trei mese echilibrate pe zi. Regimul are trei faze, prima dintre ele fiind cea mai grea, dar si cea mai spectaculoasa, rezultatele aparand imediat.

Prima etapa a dietei South Beach
In primele 14 zile nu te vei atinge de paine, orez, cartofi, paste fainoase, produse de patiserie sau cofetarie, fructe. Uita de bomboane, prajituri, inghetata sau zahar. Nu vei putea bea bere sau orice alt fel de bautura alcoolica.
Nu te panica, dupa aceasta perioada vei reintroduce aceste produse in alimentatie, fara sa te ingrasi la loc. Primele doua zile s-ar putea sa fie mai grele, dar o data ce ai trecut peste primul "hop", nu vor mai fi probleme. Chiar din prima saptamana, poftele vor disparea de la sine.
Scopul primei faze a regimului este sa corectezi incapacitatea organismului tau de a prelucra corespunzator zaharul si fainoasele - principala cauza a celor mai multe probleme cu greutatea. Pentru a realiza acest lucru, trebuie sa renunti la toti carbohidratii "nesanatosi". Limiteaza-te deci la carbohidratii cei mai bogati in fibre si elemente nutritive si totodata saraci in zaharuri si fainoase - adica legume, salate.

Intrebarea mea este urmatoarea:imi puteti recomanda retete pentru aceasta dieta? As vrea scrise de voi aici, pe google am cautat si eu dar sunt prea exotice pentru gusturile mele big grin. Eventual ceva simplu si gustos.

Uimiti-ma big grin!

Răspuns Câştigător
| marpey16 a răspuns:

Astea ti le creezi tu dupa ce treci de primul pas al regimului. Nu tine o dieta prea drastica. Compuneti tu un stil de viata sanatos. Daca nu stii ce ar trebui sa manaci cauta pe google retete. Eu o sa scriu aici cateva alimente recomandate si cateva idei pentru a le gati.
1. Legumele asortate (le fierbi si apoi le calesti in tigaie cu putina lamaie, fara ulei, in tefal)
2. Piept de pui(il bati ca pentru snitele si il pui in tefal pana se rumeneste)
3.Salata bulgareasca (prajesti cubulete de paine, fara ulei, fierbi oua| apoi pui salata, rosii, ceapa si castraveti si adaugi oale taiate cubulete si crutoanele peste legume)
4.Bruschete(prajesti sau cumperi paine, felii mici sau medii| pui putin ulei de masline peste ele, o felie de rosie, oregano si rozmarin si apoi lasi 1 minut la cuptorul cu microunde- nu e neaparat ca painea sa fie prajita)
5.Cartofi natur (fierbi cartofii si ii tai in 4, apoi ii condimentezi cu vegeta)
6.Sote de morcovi(tai morcovii rondenele si ii pui la fiert, dupa ce fieb, dar nu scade apa de tot, pui bucati de carne de vita si condimente mai lasi sa fiarba pana e gata carnea)
7.Supe(de rosii, de galuste, de morcovi etc.)
8.Cocktailuri si salate de fructe(Cocktailtongueui in blender afine, mure, cirese, banane etc. si cu 200 ml lapte sau mai mult, dupa cantitate- daca vrei poti adauga scortisoara sau esente dupa gust, le mixezi pana se formeaza o pasta omogena| Salate de fructe: pui fructele pe care le vrei, taiate cubulete si le adaugi un sos de banane facut din banane pisate cu piscoturi, un galbenus de ou si ceva lapte, sa nu il subtiezi prea tare- pui sosul peste salata si decorezi cu felii de portocale si visine/ banane)
9.Rulori de pui(bati din nou feliile din piept de pui ca pentru snitele, apoi pui pe mislocul feliei 1 bucata de cascaval si una de ardei| rulezi si prinzi cu o scobitoare| le pui in tigaia tefal si le lasi pana se rumenesc)
Astea sunt primele care mi-au venit in minte. Daca vrei mai multe, trimite-mi un mesaj.
Pupici, Marp :*

2 răspunsuri:
| lili24 a răspuns:

Bla, bla, bla si iarasi bla. Toate dietele postate pe internet sunt vrajeala. Atata timp cat tu nu respecti numarul de calorii zilnice, poti sa ti dieta lui peste. Cunosc persoane care au tinut diete dupa diete, au pierdut cateva kg si cand nu au mai tinut diete, le-au pus dublu inapoi. Tine cont de nr caloriilor zilnice necesare org. si ai sa slabesti fara efort sau alte diete sofisticate. Exemplu concret este a lui Rachael Ray care a incercat toate dietele de pe lumea asta, a slabit doar tinand cont de nr caloriilor din mancarea ce o consuma zilnic, mentinandu-se de atunci la aceeasi greutate (normala). Sper ca te-am uimit nu?

| livia_8891 a răspuns:

Sincer cred ca reteta este cam drastica si spun asta deoarece m`am informat si pentru a nu`ti afecta sanatatea in timpul unei diete nu este recomandata sa slabesti mai mult de 2 kg p e lunabig grin.