| anonim_4396 a întrebat:

Reteta traditionala de cartofi taranesti include sunca sau nu?

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, include putina sunca, dar numai sa aiba si carne, nu sunca de-aia numai din grasime. Daca nu vrei sunca, poti sa pui peste ei un strop de ulei de masline si ies deliciosi.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca consideri sunca drept Kaizer sau costita afumata da... eu fac ceva de genula asta :
500 gr. cartofi fierti, 250 gr. costita, 2 cepe mari, 200 gr. brinza rasa, 200 g cascaval ras, 3 oua, 300 gr smantana, sare, piper, putina verdeata dupa preferinta
Mod de preparare: Cartofii ii fierb in coaja si ii tai in felii ca la musaca. Costita (Kaizer) o tai in fasii, iar ceapa dupa ce o toc nici prea mare nici prea mica o calesc pana cand devine aurie. Ung o tava cu unt si pun straturi alternativ cartofi, ceapa calita + costita, branza rasa. Ultimul strat va fi de cartofi peste care se pune amestec de smantana, cu cele 3 oua batute bine, cascaval si condimente.

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa gust, si dupa gospodina!

| Princessee a răspuns:

Din cate stiu eu nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da logic