| anonim_4396 a întrebat:

Rog si eu doamnele/domnisoarele gospodine si nu numai, daca aveti reteta ciocolatei de casa, mi-o puteti da si mie? imi placea la nebunie cand eram mic si nu am gasit nici o reteta serioasa sad
va multumesc anticipat big hug love struck

Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

Din 1 kg zahăr+200 gr apă se fierbe un sirop gros în care mai apoi se adaugă 500 gr lapte praf, 150 gr cacao, 250 g unt (margarină), nuci, stafide, alune, migdale, fructe confiate (dacă ai, dacă nu merge şi fără) şi se freacă cu simţ de răspundere până se omogenizează. Se toarnă într-o tavă bine umezită şi se lasă la rece 2-3 ore, după care se taie bucăţele. Simplu ca Bună ziua! happy

1 răspuns:
| DiMoDi a răspuns:

Mda. uitai de o linguriţă esentă de rom, vanilie sau fistic, după preferinţe, care se adaugă la toată povestea. Cine vrea poate pune si 1-2 linguri de nescafe, dar se poate face şi simplă fără nici un adaos happy