| ȚuȚu7373 a întrebat:

Sall, imi fac bucataria singur, vreau sa imi dati niste link-uri de chestii din astea de ponturi. Adica gen hota se pune la x cm de blat (asta stiu 65-85 cm), plita... etc. Funda

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hota se masoara fata de aparatul de gatit, nu fata de blat sau scaunul din dormitor big grin

Ai invatat geometrie, faci schita bucatariei (la scara) pe o coala de hartie (recomand hartie cu patratele marime A4=foaie din caiet studentesc. Desenezi toate usile si ferestrele, precum si hornul, daca e cazul.
Iti recomand 10 patratele=1m (sau 5 patratele=1m).

Pasul urmator: faci forma fiecarui mobilier din incapere (bucatarie), evident cu acelasi pas ca si schita incaperii. Scrii pe fiecare ce reprezinta si de unde se acceseaza (unde are usi, butoane etc).

Altreilea pas: gasesti loc pentru fiecare obiect pe schita incaperii. Cand ai gasit 1-2 variante, le masori si la fata locului (pentru verificare).

Al patrulea pas: proiectarea pe verticala.
Desenezi fiecare perete (tot la cote) si pe el marchezi inaltimile usilor, butoanelor, hornurile de aerisire etc., evident calculate sa fie comod-acesibile pentru persoanele care vor folosi incaperea (bucataria).

Cand ai optimizat totul si "vezi" (iti imaginezi) totul i regula, atunci te consulti cu specialistii, aratandu-le schitele facute. Ei vor analiza din punct de vedere tehnic ideile tale, iar daca nu este vreun impediment, atunci iti vor face incaperea (bucataria) visata.

Am scris "incapere", deoarece aceasta metoda se poate folosi cu succes pentru oricare incapere din locuinta, dar si pentru a face schita unei noi case.

Succes!

| ȚuȚu7373 explică (pentru Bula):

Multumesc. mai astept un pic poate mai vine un raspuns bun, daca nu ai funda.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vorbesti in somn

| Bogdiy14 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Scrie in somn...

| Bogdiy14 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Uite cum sa faci pui un aragaz in colt, langa chiuveta langa un blat... Nu cred ca exista ponturi pentru chestii din astea XD

| cgmagnet a răspuns:

Salut,
Exista un site: https://www.kitchens2go.ro/......bucatarii/ unde ai cateva practici bune si recomandari in amenjarea unei bucatarii.