| cryystyy a întrebat:

Sall TPU,stie cineva caracterizarea generala a iaurtului?, pana in 10 randuri
mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Produs lactat cu un gust acid placut si cu aroma specifica, preparat din lapte de vaca, de oaie, de bivolita sau de capra, prin fermentare cu bacterii lactice din adaosul de maia. Cel mai folosit lapte la prepararea lui este cel de vaca. Cuvantul provine de la yoğurt in turceste care se trage de la verbul yoğurtmak ("a combina"). Laptele de la bivoli, capre, oi, iepe, camile si iaci este de asemenea folosit pentru a produce iaurt in diferite parti ale lumii. Iaurtul are o valoare nutritiva ridicata continand proteine, calciu, vitamina D, riboflavina, vitamina B6 si vitamina B12.