| Anonimul12340 a întrebat:

Salut am cumparat o plita electrica cu inducție si a venit cu 5 fire albastru gri(astea 2 sunt impreuna unu peste altul gen), maro, negru, si unul jumate verde jumate galben, cum le leg la cablu meu de alimentare care are tot 5 fire dar sunt toate separate despartite, am asa galben albastru maro gri si negru, cum sa le leg ma ajutati va rog

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este treabă serioasă cu o astfel de plita. Eu aș contacta instalarea ei chiar la magazinul de la care a fost cumpărată.
Cine știe dacă nu trebuie să aibă și siguranță separată în tabloul electric, deoarece este mare consumatoare de curent.
Firele trebuie să fie legate cu niște papuci între ele. Dar nu știu asta.
Este nevoie de un electrician.

3 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

E plita cu alimentare trifazata deci peste 3kw, poate chiar 5-6kw.
Daca ai incredere in ce culori ai tu rras din panou, maro gri si negru sunt faza, albastru e nulul iar verde/galben e impamantarea. Culoare la culoare leaga.
Daca are vreo punte intre faze e pentru ca merge si pe alimentare monofazata, scoate-o.

| Batmanel a răspuns (pentru Batmanel):

Si poate forele la plita sunt legate prost, vezi marcajul in cutiuta, pe plastic acolo ar trebui sa fie ceva litere L1, L2, L3, N de la nul si un cerculet cu ceva liniute in el, ala e impamantarea.

| relian a răspuns:

Daca ai cumparat ce spui plita aia, banui ca venit si cu manual, acolo scrie ce trebuie sa faci.

De aia pun aia manual acolo, chiar de is unia meseriasi, tot trebuie sa aiba manualul, pentru ca fiecare fabricant leaga in felul lui, ori produsul este diferit.

Nu ai spus ce priza ai tu, daca ai 220 sau 380 vorlti, adica o faza sau 3 faze, nu ai spus plita de care este o faza sau la 3 faze.

La un cablu pentru o priza cu o singura faza, nu exista sa ai 5 fire, ai doar 3 maxim.
Magazinul nu vine sa iti instaleze ei o aparita de plita, eventual te trimite sa cauti un electrician.Ar putea sa aiba si ei echipa care sa instaleze, dar putine is magazinele care fac asta.
Depinde si de la ce magazin ai luat tu plita.

Dar te uiti in manual, acolo iti arata clar si sigur ce trebuie sa legi, cum si unde.
Sa nu spui ca nu stii sa citesti, ori nu intelegi ce scrie acolo laughing

Daca nu intelegi, spune ce model de plita ai, careva cauta pe net manualul, se uita si iti poate spune cum se leaga.

Daca cu cartea in fata, mergi si intrebi pe net pe altii, nasoala treaba, dar asta e, se mai intampla. dar daca intrebi, fa bine si arata si manualul, sau macar spune modelul produsului.