| Anonimus99911 a întrebat:

Salut, am facut rost de un aer conditionat destul de mare de la Gree. As vrea sa stiu unde as putea sa il pun in casa, am casa cu etaj si chiar nu stiu unde sa il pun ca sa faca in toata casa, ma gandeam pe hol undeva deasupra scarilor, sa faca in ambele holuri, credeti ca intra si prin camere sau nu e atat de puternic?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai facut casa cu etaj, dar ai uitat de un "mic" amanunt: tirajul de aer prin casa.
Mare greseala de proiect!
Rezolvarea este prin re-circularea aerului, intre incaperi (tubulatura ventiata).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce inseamna destul de mare...

| adryang78 a răspuns:

Chiar dacă este de 18000 BTU, mă îndoiesc că va face față peste tot. Și nici n-avem de unde să știm cum ai camerele amplasate, holurile, scara... Totuși, așa, pe nevăzute, și dacă nu iei în calcul să mai achiziționezi unul, cel mai potrivit (nu ideal, doar potrivit) ar fi între niveluri, să bată cumva puțin deasupra pardoselii etajului și sub ea. Îi setezi lamelele să oscileze (swing) și suflă și sus, și jos. Dar asta e valabil dacă ai scară cu odihnă (podină) între niveluri. Dacă e dreaptă n-ai cum să-l amplasezi.