| Geo_Maky_1974 a întrebat:

Salut am o problema cu o combina frigorifica este un BOSCH modelul KGN39VW35 De cateva zile bune mai exact doua saptamani compartimentul de racire este cald nu raceste insa compartimentul de jos unde este si congelator are temperatura normala de -18 grade. problema este ca nu mai raceste indiferent ce a-si face as vrea sa stiu cauza si ce trebuie sa fac sa isi revina la noormal. mentionez este nofrost

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La frigiderele combinate Bosch, care au un singur compresor, au pe radiator un ventil care dirijeaza agentul de racire spre frigider sau spre congelator. Se intampla ca acel ventil sa nu functioneze.
Intrucat cauza blocarii poate fi de comanda (electrica) sau mecanica (poate fi inghetat pistonasul din el), trebuie intai incercat dezghetarea (naturala! ). Se opreste combina, scotind din priza pentru 24-36 ore (temperatura camerei), pana ce temperatura interna se ridica la temperatura camerei (cel putin 15 grade Celsius). Se ciocaneste usor (de cateva ori) ventilul cu o coada de surubelnita (de marime mica-medie), prin care "sare" pistonasul interior din blocaj.
Dupa "eliberare" se puneiarasi in functiune combina, urmarind temperaturile din cele doua compartimente, cu termometru (electronic, cu sonda).
Daca congelatorul nu porneste, atunci probabil este problema de comanda si necesita un specialist cunoscator.

| Geo_Maky_1974 explică (pentru Bula):

Salut unde gasesc acel radiator si unde este acel ventil am intors combina insa nu apare niciun radiator sau ceva de genul asta. se vede ca am un singur motor jos insa doar atat nimic altceva peretele este fix ca unul din laterale nu exista nimic care sa arate ca un radiator

| Bula a răspuns (pentru Geo_Maky_1974):

E in spate, probabil acoperit cu o tabla.
Daca urmaresti tevile de la motorul compresorului, atunci se poate vedea.

| Geo_Maky_1974 explică (pentru Bula):

In niciun caz nu este pe spate. l-am gasit in compartimentul congelator si am rezolvat prin dezgetare fara alte probleme acum functioneaza era probabil vreoun dop de gheata undeva. multumesc oricum pentru intentie

| Bula a răspuns (pentru Geo_Maky_1974):

Am scris mai inainte dezghetarea.
Am patit si eu cu dop de gheata si asta a fost rezolvarea.