| rembo90 a întrebat:

Salut.Dati-mi va rog niste retete de mincare.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rony23 a răspuns:

1. Cumpara niste carne, varza, orez si palinca

2. Bea un pahar de palinca

3. Amesteca orezul cu carnea.

4. Bea un pahar de palinca.

5. Indeasa carnea in frunzele de varza, iar apoi pune-o pe foc.

6. Relaxeaza-te si mai bea doua pahare de palinca.

7. Derifica saca scade apa.

8. Mai palinca un pahar de bea.

9. Lasa orele pe foc vreo 2 sarmale.

10. Palinca bea un pahar.

11. Ia aragazul de pe sarmale.

12. Stinge cratita si lasa gazul la racit.

13. Cai pea mateva bahare pe dalinca.

14. Farfurie sarmalele intr-o smantana plata si pune cu serveste-le.

15. Somn.

Buna pofta!

| Aduta_Ada_1998 a răspuns:

Pui manastiresc
Postat de Pica
(5/ 18)

Pui manastiresc1 Pui manastiresc2 Pui manastiresc3 Pui manastiresc4 Pui manastiresc5
Timp de gătire 60 Minute
Complexitate Redusă
Tipăreşte reţeta
Adaugă la cartea de bucate
Ingrediente
500 g carne de pui,
150 g ciuperci,
300 ml smantana,
1 ceapa,
3 catei de usturoi,
3-4 felii bacon afumat (sau orice fel de afumatura),
1 ou,
200 ml supa,
150 ml vin alb dulceag,
2 linguri unt,
sare, piper, boia, cimbru, patrunjel
Mod de preparare
Carnea de pui se taie in bucati mai mici, se asezoneaza cu sare, piper, cimbru, boia si se pune la rumenit in o lingura cu unt. Cand s-a aramit friptura se stinge cu 100 ml supa fierbinte, se trece intr-o tava si se da la cuptor la foc mic, pentru 10-15 min, sa se patrunda.

Afumatura se taie felii subtiri si se pune intr-o tigaie impreuna cu ceapa tocata marunt si o lingura de unt.

Ciupercile se taie si ele felioare si se amesteca cu afumatura si ceapa. Se lasa sa sfaraie putin si se sting cu vin si restul de supa - apare ideea parfumata a unui sos.

Friptura din cuptor este de acum frageda asa ca se poate ineca in sos, iar deasupra se toarna 150 ml smantana. Se mai lasa tava la cuptor inca 15-20 min apoi se drege mancarea cu urmatorul sos: oul batut cu sare, piper, cimbru, patrunjel tocat si amestecat cu restul de smantana.

. Sursa acestei retete este blogul culinar: truedelights

Mod de servire
Puiul manastiresc se serveste fierbinte, alaturi cu mamaliga.

Tocanita de pui, Mancare cu carne de pui, Ciulama de pui
Alte reţete recomandate

Papricas ardelenesc de pui delicios cu smantana Papricas ardelenesc de pui delicios cu smantana
Pentru papricas ardelenesc de pui delicios cu smantana se pune ceapa la prajit, de preferinta in untura de porc (o lingura). Cand devine albicioasa, se adauga boia si ½ legatura din patrunjelul spala...

Citeste mai mult Ciulama de pui cu smantana Ciulama de pui cu smantana
Se transeaza puiul. Se curata cepele, se toaca si se pun la calit in uleiul incins. Cand ceapa devine transparenta, se pun bucatile de pui, se prajesc putin, se adauga boiaua, se amesteca si se acoper...

Citeste mai mult Ostropel de pui cu ciuperci Ostropel de pui cu ciuperci
Ostropelul il fac in general in ceaun de-ala de la bunica. Asa ca am pus ceaunul la incins pe aragaz, am taiat spatele de pui in doua, am spalat bucatile de carne si le-am tamponat cu un servet absor...

Citeste mai mult
CITESTE SI
Cowboy Pie - placinta cu carne si porumb Cowboy Pie - placinta cu carne si porumb
Mancaruri cu carne
13 NOI