| razvan1305 a întrebat:

Salut, dau funda. Mam gandit sa-mi surrind iubita cu o cina romantica drept cadou de ziua ei. Si avand in vedere ca desertu ei preferat e turnu ala mare de cltite gen piramida cu crema de vanilie si toate alea... Mancarea am aranjato. Numa ca am o problema la nenorocitele alea de clatite. Nui prima oara cand fac asta da e prima oara cand se lipesc de tigaie. Ce gresesc? am pus o cutie de lapte, 2 oua, faina alba, putina apa minerala, scortisoara, si putin rom. Astai reteta pe care o fac de cand mi-a scriso mama la 6 ani si e prima oara cand se lipesc clatitele de tigaie... Ma ajuta si pe mine vreo gospodina? ce trebuie sa fac sa nu se lipeasca de tigaie?

Răspuns Câştigător
| sweetcupcake97 a răspuns:

Adauga in reteta si putin ulei ca sa fie un pic mai grase. asa nu se vor lipi... si unge tigaia cu mai mult ulei atunci cand le prajesti! sper ca te-am ajutatbig grin

6 răspunsuri:
| sweetcupcake97 a răspuns:

Adauga putin ulei in compozitia clatitelor.Asa ele vor fii mai grase si nu se vor mai lipi de tigaie.Dar nu uita ca tigaia trebuie unsa inainte de fiecare clatita! Sper ca te-am ajutat!big grin

| Tera a răspuns:

Buna! Ca sa nu se lipeasca de tigaie trebuie sa pui niste ulei pe fund astfel ele vor aluneca si nu se vor lipi, la fiecare clatita trebuie sa ai grija sa fie acoperit bine fundul cu ulei, dar ai grija sa nu pui prea mult!
Succes la gatit!

| Ladybuug a răspuns:

Clatitele nu se mai lipesc de tigaie daca inainte sa pui compozitia, torni in tigaie o lingura de ulei, o lasi sa de incinga bine si apoi o versi intr-un vas, de unde o sa-l pui si pentru clatitele urmatoare.Cat tigaia este foarte incinsa torni cu polonicul compozitia,care poate fi oricum,cu zahar sau fara,cu lapte sau fara, cu apa minerala(intr-adevar ies mai pufoase asa) sau fara, compozitia poate fi cam ca o smantana care curge. Daca este mai groasa clatita nu se coace in interior si iese groasa si se rupe cand o rulezi (iese ca lipia).De obicei cam cata faina se pune tot aceiasi masura sa fie si la apa sau lapte( o cana faina-o cana de apa).De preferat sa lasi amestecul doua ore la rece.Dar marge si fara.Succes!

| razvan1305 explică:

Mersi tututor de raspunsuri, acum nu se mai lipsc cu ulei... avand in vedere ca anutza a raspuns prima felicitari si mersi. tuturor

| hello123 a răspuns:

Pai incearca sa pui putin ulei si pe margini si pe fund la tigaie.asa face mama ca sa nu se lipeasca

| razvan_8788 a răspuns:

Adauga si niste melodii romantice pe lista!