| coadadematura a întrebat:

Salut.
Ieri dimineata am vomitat pe canapea deoarece cu o seara inainte bausem mult vin si dimineata am vomitat tot. Eu am sters acea parte a canapelei cu o perie, apa si o soluție data de mama, pata de voma s-a luat dar mirosul nu. Precizez ca bucata de canapea unde miroase este din material textil de culoare crem, nu din piele, ca daca era din piele era usor de rezolvat. Materialul acesta nu poate fi scos de pe canapea si pus in masina de spalat. Cu ce pot da ca sa nu mai miroasa?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Faci un amestec de bicarbonat si sare (pudra) 1:1 si presari pe suprafata afectata cu ajutorul unei site dese, cat mai uniform si in strat subtire, dupa care freci tare preful in material (cu mana).
Lasi praful sa "lucreze" timp de 2-3 ore, dupa care freci intreaga suprafata cu otet alimentar (9%), cu ajutorul unei perii de haine semi-tare.
Mai lasi sa "lucreze" amestecul inca 2-3 ore, dupa care speli suprafata bine cu apa, frecand-o cu peria.
La urma se lasa sa se usuce timp de o zi, iar mirosul va fi disparut.winking

Este bine sa faci procedura afara la aer liber (sub acoperis) sau cu geamurile deschise, sa faci un pic de curent de aer (daca faci inauntru).

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Otet.

| coadadematura explică (pentru dinaprilie):

Apreciez ca ti-ai luat din timp ca sa raspunzi dar cred ca nu este chiar bine. Mirosul de voma miroase urat dar cred ca cel de oțet va mirosi si mai urat.

| dinaprilie a răspuns (pentru coadadematura):

Stiu cum miros ambele. Ideea este ca otetul este un acid care in prima instanta mai ajuta cu mirosul. Mai apoi ca sa scoti mirosul de otet ar trebui sa pui niste bicarbonat/sare. O sa dureze ceva timp. Aditional exista un fe de aspirator cu apa care "baga" apa in material si imediat il "suge". Poate te invarti de unul imprumut sau chirie sau.