| LoVance0000 a întrebat:

nu ati patit asa cand spalati plita incorporata in blatul mobilei sa va curenteze cateodata?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scoate-o din priza cand o speli. Eu scot aragazul cand il spal.

| mihai69 a răspuns:

Pot fi două explicații:
- dacă simți un singur șoc, de intensitate relativ mică, NUMAI la prima atingere a plitei - înseamnă că e o descărcare a electricității statice pe care o acumulezi în corpul tău din cauza frecării de mochete, haine etc. din materiale sintetice. Nu prea ai cum să te ferești de asta.
- dacă te „scutură" cam la fiecare atingere, și cu atât mai tare cu cât ai mâinile mai umede - plita are o „scurgere" de curent la carcasă și din păcate NU e conectată la o priză cu împământare (sau aceasta este departe de parametrii standard). Cheamă de urgență un electrician autorizat!

| Csander a răspuns (pentru mihai69):

Ia spune, domnule, de ce al meu raspuns a fost eronat? Nu e cumva fix ceea ce ai spus tu dar mai pe scurt?

| mihai69 a răspuns (pentru Csander):

Unde vezi tu că aș fi spus ceva despre „... Nu e inchisa etans peste tot,..." (citat din răspunsul TĂU)?!? Și unde ar fi legătura între etanșeitate și descărcările / șocurile electrice?!?
Nu e cumva ALTCEVA decât am spus eu?

| Crackman a răspuns:

Izolatie prosta. Ca nu ar trebui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt legate bine firele, electrician de 2 lei, si impamantare proasta sau deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de aia o pun pe nevasta-mea sa o spele.

| Csander a răspuns:

Cine a montat plita, nu a facut-o bine. Nu e inchisa etans peste tot, pe langa asta pot exista si defecte din fabrica.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Pana acum nici o data

| LoVance0000 explică:

Pe langa asta de multe ori ma curentez de caruciorul de la magazin. Culmea ca intr o zi m-am curentat chiar si de fiica mealaughing)))de 2 ori