| Zanisoara a întrebat:

Salut TPU,,m-am saturat de mancarurile obisnuite,cum ar fi sarmale,mazare,bors,supa,orez de astea,si ia-m zis mamei sa faca mancaruri sofisticate,dar a zis ca nu stie,Prin sofisticat vreau sa spun special,ceva diferit,ca la restaurant,sau macar ceva bun,cum ar fi rulouri cu piept de pui, rafaello, ciuperci umplute.As vrea putine deserturi, mai multa mancare.Dau funda

6 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Ai grija ce ii ceri mamei tale, poate nu iti mai gateste nimic si astfel te vei invata minte. Pune mana pe o carte de bucate si invata.

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu mai poti de bine si visezi cai verzi pe pereti- in loc s-o amarasti pe mama ta cu ifosele tale fa-ti singura mancarurile alea sofisticate pe care le comanzi si invit-o la masa; ce zici de asta?

| Kriss96 a răspuns:

Lasagna sau cannelloni? Mie imi plac foarte foarte mult ambele. Combinatia perfecta rulou-paste-carne.
Lasagna banuiesc ca sti ce e si cum arata. Iti dau un link pentru cannelloni.
http://www.retetecalamama.ro/......carne.html
Altceva ar mai fi un fel de foietaj cu carne. Nu stiu cum se numeste. Sti placintele alea congelate care sunt lungi gen cat o mana si cam cat palma de groase? La foietaj din ala ma refer. Exact asa arata. Si inauntru e carne gen friptura. Gatita exact in forma foietajului. Nu ma stiu unde am mancat dar mi-a placut. Foietajul cred ca era aluat de fapt.
Si ar mai fi ceva care imi place. Pui carne (facuta ca pentru lasagna) si orez in ardei rosu (il scobesti inauntru) si cascaval peste. Apoi bagi la cuptor. Iese delicios :)

| SweetMinion a răspuns:

Pana o pui pe mama ta sa invete, pana ii dai tu de facut ceva in plus, mai bine te apuci sa inveti sa gatesti si iti faci singura ce preparate vrei.

| michael111 a răspuns:

Salut,

Foarte bune retete poti gasi aici:
http://reteteeconomice.blogspot.ro/

Sper sa te ajute!