| Andrei1989 a întrebat:

Salutare, de curand mi-am cumparat un aparat de clatite.Am folosit aceeasi reteta pe care o facem cu tigaia in care ieseau pufoase si aromate de fiecare data.Acum cand am incercat aceeasi reteta dar cu aparatul au iesit un dezastru, uscate si fara gust.Am incercat de 3 ori sa fac.De fiecare data am luat-o de la capat si tot asa au iesit.Am trecut la tigaie si au iesit bine cu aceeasi compozitie.Ma gandesc ca este aparatul de vina si ca le usuca sau trebuie ceva reteta speciala pentru astea facute la aparat.Voi ce parere aveti?

PS: acesta este aparatul http://postimg.org/image/3v9k0is2p/

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ma gandesc ca aparul e defect, incearca si fa-le cum le faceai inainte.
CLATITE
100-120 g. faina, 2 oua, batute usor, 300 ml. lapte obisnuit, 25 g. unt, topit, ulei pentru prajit.
Pui faina intr-un castron. Faci o gaura in centru, adaugi ouale si jumatate din lapte si bati bine cu telul sau mixerul astfel incat sa obti o compozitie fara cocoloase.
Adaugi treptat laptele ramas, untul si putina sare.
Bati pana obti o compozitie semi-lichida. Lasi sa stea minim 1 ora la rece.
Prajesti cate un polonic de compozitie intr-o tigaie de teflon cu fundul gros.
Intorci dupa 40-60 secunde, apoi mai lasa-le inca 30-40 secunde.
Asezi foile pe o farfurie si acopera-le cu hartie pergament sau cu un capac.
Te pup!
Sa-ti iasa bune, bune!

| Andrei1989 explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru raspuns, o sa mai incerc la aparat pana ies bune, probabil l-am dat prea tare si de aceea s-au ars.

1 răspuns: