| nashu40 a întrebat:

Salutare prieteni!
Am cumpărat de la munte un "fund" pentru mămăligă, dar cred că lemnul era încă verde atunci când a fost cioplit, pentru că are un iz, o iuțeală destul de deranjantă. Problema e că, indiferent ce aliment aș pune pe el, capătă exact același miros și iuțeală.
În primă instanță, m-am gândit să-l las la uscat, undeva la soare și la aer, dar totuși... Cu ce aș putea să-l spăl ca să se piardă acel miros? Sau ce altă metodă știți?
Mulțumesc anticipat, toate cele bune!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pt asa ceva se foloseste lemn de salcim, lemn de nuc, stejar, nu stiu din ce lemn este facut ce ai cumparat tu. Poate ca ai cumparat un "fund" ornamental, nu unul sa-l folosesti.
Nul pune la soare ca se sparge, se crapa, cand usuci un lemn, totdeauna sa-l tii la umbra, niciodata la soare.
In rest ca este iute si ce miros mai are, aruncal, cine stie din ce lemn a fost facut, nu mai folosi, poate cine stie ce substante o avea.
Daca pe produs nu scrie din ce lemn este facut, pentru ce este indicat a fi folosit, nu mai cumpara timpenii, cum zic, ar putea sa fie ornamental si sa fi din cine stie ce lemn, sau tratat sa reziste f mult, iar tu il folosesti la mincare.

Aruncal si cumpara unu de la magzine, esti mai in siguranta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu oțet daca nici asa nu merge arunca l

Bula
| Bula a răspuns:

Faci o past din otet + bicarbonat (de sodiu) si freci bine cu ea interiorul.
Lasi asa, cu pasta aplicata, timp de cel putin o zi, preferabil la soare, dupa care il speli cu apa abundenta si il stergi.
Lasi la uscat inca 1-2 zile si il poti folosi.