| SnakeBiteBagel a întrebat:

In aceasta dimineata am plecat de acasa pentru aproximativ doua ore.
Am incuiat usa de 3 ori inainte sa plec.
Cand m-am intors acasa am gasit usa descuiata complet.
Nu era nimic mutat(cel putin din cate am observat eu), doar usa descuiata.

Am mai stat o ora si am plecat iarasi pentru vreo 3 ore si am incuiat iar usa(de data asta eram sigur ca am incuiat-o).
Cand m-am intors si am pus mana pe clanta mi-am dat seama ca iar era usa descuiata.
Mi-am zis:"Bag picioru in mama lui de hot."

Am luat cutitu de bucatarie si am cautat in toata casa(chiar si in camari si dulapuri).
Pe scurt iarasi nu am gasit nimic mutat dar era doar usa descuiata.

Ce e posibil sa se fi intaamplat si ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa mai aiba cineva o cheie de la casa-te-ai gandit?
Fie ai imprumutat/dat cuiva una din cheile casei tale, fie ti-a sterpelit-o, fie si-a facut o copie fara sa stii tu.
Schimba yala!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ai parinti care le-ai dat cheia. Vreo sora sau frate.

NOname
| NOname a răspuns:

Poate ai vreun vecin care se antrenează pe uşa ta pentru cariera de spărgător.hee hee

| Violleta2022 a răspuns:

Poate yala nu mai inchide cum trebuie si tu invarti cheia in gol.

Ori, poate cineva are cheie de rezerva si atunci trebuie sa schimbi yala.

| Aasdfghj a răspuns:

Stai cu cineva? Mai are vreo persoana cheia? Daca nu, e cam straniu. Schimba yala. Altceva nu ai ce face.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Uite un mic test:
1. Ai pierderi de memorie?
DA 1 NU 0

2. Daca da, memoria s-a înrăutăţit în ultima perioadă, spre deosebire de acum câţiva ani?
DA 1 NU 0

3. Spui în fiecare zi aceaşi poveste, întrebi zilnic acelaşi lucru sau repeti obsesiv un detaliu?
DA 2 NU 0

4. Uiti de întâlniri sau de diferitele programări pe care le ai?
DA 1 NU 0

5. Pui obiectele în locuri greşite mai mult de o dată pe lună?
DA 1 NU 0

6. Îi suspectezi pe ceilalţi membri ai familiei sau apropiaţi de furtul lucrurilor pe care nu le găseşti?
DA 1 NU 0

7. Ai frecvent probleme în a-ti aminti în ce zi este? Verifici de mai multe ori pe zi data curentă?
DA 2 NU 0

8. Devii dezorientat în locuri nefamiliare?
DA 1 NU 0

9. Devii mai confuz când nu esti acasă sau când călătoreşti?
DA 1 NU 0

10. Ai probleme în a folosi banii, de exemplu atunci când primeşti bacşis sau trebuie să calculezi restul?
DA 1 NU 0

11. Întâmpini dificultăţi atunci când vine vorba de plata facturilor sau de a ţine contabilitatea casei?
DA 2 NU 0

12. Uiti când trebuie să îti iei medicamentele sau nu îti mai aduce aminte unde le-ai pus?
DA 1 NU 0

13. Întâmpini dificultăţi în ale şofatului? Eşti ingrijorat/ ă în privinţa abilităţilor tale de şofat?
DA 1 NU 0

14. Ai probleme atunci când trebuie să folosesti aragazul, telefonul, cuptorul cu microunde sau telecomanda?
DA 1 NU 0

15. Întâmpini dificultăţi atunci când trebuie să faci mici reparaţii prin casă?
DA 1 NU 0

16. Ai renunţat sau ai diminuat considerabil timpul acordat hobby-urilor: golf, dans, jogging sau orice alt fel de exerciţii fizice?
DA 1 NU 0

17. Te rătăceşti în locuri familiare, cum ar fi propriul cartier?
DA 2 NU 0

18. Începi să-ti pierzi simţul orientării?
DA 1 NU 0

19. Întâmpini dificultati în a-ti găsi alte cuvinte în afară de nume proprii?
DA 1 NU 0

20. Confunzi numele membrilor familiei sau ale prietenilor?
DA 2 NU 0

21. Îti este greu sa recunosti fetele familiare?
DA 2 NU 0

Acum adună fiecare punct obţinut. După ce ai obţinut rezultatul caută limita de puncte unde te incadrezi.

REZULTATE
● Dacă ai obţinut între 0 şi 4 puncte nu trebuie să îţi faci griji. Pierderile de memorie sunt unele obişnuite, în niciun caz nu reprezintă niciun semn al vreunei boli degenerative.

● Dacă ai obţinut între 5 şi 14 puncte trebuie să ştii că pierderile relativ dese de memorie pot reprezenta o avertizare a unui început de Alzheimer, motiv pentru care este recomandat să apelezi la un medic specialist, pentru a primi un diagnostic 100% sigur. Această boală depistată în faze incipiente poate fi uşor ţinută sub control

● Dacă ai obţinut peste 15 puncte trebuie să ştii suferi de Alzheimer. Numai un medic poate spune cât de avansată este afecţiunea, dar un astfel de rezultat este, de regulă, obţinut atunci când este vorba de o persoană care suferă de o formă avansată de demenţă.

| Pool77 a răspuns:

Schimba usa cu totul laughing

| KillaNoFilla a răspuns:

E clar ca o descuie cineva, doar nu se joaca spiritele cu usa.

| NH4OH a răspuns:

Dacă te pricepi la încuiat și descuiat ușa la fel de bine ca mine, atunci ăsta e motivul laughing

| rstar2 a răspuns:

Ce e posibil sa se fi intamplat? Nu se stie.
Ce sa faci? Schimbi yala sau usa, depinde