| dorina a întrebat:

Sarea marina alimentara este mai sanatoasa decat sarea obisnuita? Voi o folositi?

9 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

O mancam de vreo 2o d ani d cd stam p langa mediterrana si e buna. sau ne-am obisnuit noi

| elena a răspuns:

Da

eileen
| eileen a răspuns:

Da, o folosesc, mi se pare mai sarata decat cea normalahee hee

| mary_9593 a răspuns:

Am auzit ca e mai sanatoasa dar nu o folosesc pentru ca nu am gasit in magazine

| hashe86 a răspuns:

Probabil e mai pura
nu stapanesc subiectul, dar daca nu e iodaat atunci clar nu e mai sanatoasa.
si oricum tot sare e, consumata in exces tot daunatoare e, asa ca sa nu abuzam de ea doar pentru ca suna mai bine"sare de mare "

assiris
| assiris a răspuns:

Cică e mai buna dar iata ceva despre sare.
Sarea fină „scoate" mineralele din organism

Corpul nostru are nevoie de o cantitate mică de sare. De aceea, dacă ştii că obişnuieşti să mănânci alimente bogate în sare, cum ar fi carnea, brânzeturile fermentate, laptele sau diverse conserve, nu este recomandat să mai adaugi sare în mâncare. Dacă eşti adeptul brânzei proaspete şi al legumelor, poţi să mai strecori pe zi câte unul-două grame de sare (un vârf sau două de cuţit).

„Sarea gemă, grunjoasă, de o culoare uşor mov, este cea mai bună. Ea conţine pe lângă sodiu şi clor şi alte minerale (fosfor, mangan, potasiu, calciu), care lipsesc din sarea fină, prelucrată. Aceasta din urmă conţine 99% clorură de sodiu. Din păcate, sarea prelucrată păstrează în «memoria» ei întipărită structura naturală şi caută să o reîntregească. Astfel, scoate din corpul nostru elementele care îi lipsesc, adică celelalte minerale", explică de ce nu este indicată sarea fină Ovidiu Bojor, doctor farmacist, membru al Academiei de Ştiinţe Medicale. Bogată în minerale este şi sarea de mare. Aceasta, ca şi majoritatea sortimentelor de sare grunjoasă, conţine în mod natural iod, un mineral care nu există în solul din anumite zone ale României şi care poate fi luat doar din alimentaţie.

Deficitul de iod poate scădea performanţele intelectuale şi duce la retard mintal în cazul copiilor. Sarea grunjoasă şi cea de mare conţin până la 70 de minerale diferite. În comparaţie, sarea fină de masă conţine doar clor, sodiu şi iod."
Oricum, sarea prea multa dauneaza grav sanatatii din cauza sodiului care are un efect nociv pentru organism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu numai sare marina folosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este cantitaye de iod

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este cantitaye de iod