| cristina_1839 a întrebat:

Se poate face frisca din smantana normala(nu pentru frisca)? Daca da, sa imi explicati putin va rog, cum.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca doar din smantana normala adevarata de la tara. Dracia aia care este in comert si care n-a vazut vaca in viata ei, nu cred ca se face frisca. Eu am facut inghetata din ea si am batut-o putin. Iesea apa din ea de ziceai ca e burete. N-am idee de ce smantana pentru frisca din comert chiar se face frisca. I-au pus astia o chmicala buna in ea.

5 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Daca esti din Bucuresti, ai sa gasesti smantana la hala mare, piata Bucur Obor, care arata ca untul moale si este mai grasa decat cea de la tarani, care are 50% lapte...

| machupicchu a răspuns:

Pentru modul de preparare, cauta intrebarile lui "totata" si ai sa gasesti procedura completa(scuze ca nu o mai scriu iar, este destul de mult).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da... dar cum zicea si brigaela, din smantana originala de la tara.
Cum o faci? Cu mixerultongue

| cristina_1839 explică:

Multumescbig grin

| cristina_1839 explică:

Ok, multumesc mult. Sunt din Mures, dar voi cauta si aici smanatana din-aceea.