Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Sirop din muguri de brad.Cum il faceti?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi diverse reţete ( "variaţiuni", în principiu reţeta de bază e cam aceeaşi ) la linkul :
http://www.culinar.ro/......n-imagini/

http://retete.unica.ro/recipes/sirop-de-muguri-de-brad/

http://retetecusecrete.blogspot.ro/......-brad.html

Dacă doreşti să-l păstrezi mai mult timp ( sau dacă ai preparat o cantitate mai mare ), atunci TREBUIE sterilizat după ce l-ai pus în sticle şi l-ai închis ermetic ( se fierbe cu sticla = dunst umed timp de 1 oră, apoi se pune la dunst uscat ) - sau le pui DOAR la dunst uscat.

Eu folosesc reţeta de la primul link şi în momentul în care adaug zahărul, pun şi zeamă de lămâie ( sau sare de lămâie ).

Toate cele bune.

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Hey...ai facut siropul? ti-a iesit? ai facut cum ti-am zis, ori dupa o alta reteta?
O seara bun?)

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Am facut si a iesit foarte bine.Nu mai facusem de 2 si uitasem reteta.Desi am mugurii aproape.

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am si eu momente cand fac mereu ceva, dar nu memorez retetahee hee

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.culinar.ro/......n-imagini/
Succes!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună ziua!
1 kg muguri de brad, 1 kg zahăr, 2 l apă.
Mugurii curăţaţi de codiţe, care au multă răşină se spală de praf cu apă rece, se pun într-o oală smălţuită, suficient de mare şi se toarnă apă cât să depăşească nivelul mugurilor încă o dată cât volumul lor (la 1 kg muguri se pun cca 2 l apă).
Se fierb aproximativ o oră, până când se înmoaie bine.
După aceea se ia de pe foc oala şi se lasă să stea acoperită la rece 48 de ore, iar dacă este cald, numai 24 ore, ca să se extragă cât mai bine din muguri sărurile minerale şi uleiurile aromatice.
Sucul se strecoară prin tifon dublu, aşezat pe strecurătoare, presând mugurii ca să se scurgă tot sucul.
Cu plăcere!
O după-amiază excelentă!

| raresbarbier a răspuns:

PRIMAVARA SE CULEG VARFURILE DE BRAD.Mugurul este verde si partea de jos maronie care se va curata pe cat posibil.Se spala ff. bine sa nu ramana praf si paianjeni mici.Se pun la fiert o ora intr-o oala cu capac.La un kg. de muguri de brad vin 2 lt. si 1/4 apa. dupa o ora de fiert se adauga la cantitatea de mai sus sucul de la 2 lamai, fara samburisi se lasa la macerat pana a doua zi. Se strecoara iar mugurii se storc bine-bine cu mana ca sa dea tot continutul.Va rezulta un suc alb laptos.La un lt. de suc rezultat se adauga 800 gr. de zahar. Se fierbe ca orice sirop.Fierbinte se toarna in sticle(ca si bulionul), se astupa si se pun intr-e perne sau paturi(sticlele).Sa-ti fie bun siropul la sanatate!

| AngelOrDemon a răspuns:

PREPARARE
1. Mugurii de brad se curăţă de codiţe şi se spală bine cu apă rece. După aceea, se pun într-o oală smălţuită şi se toarnă apă cât să depăşească nivelul mugurilor încă o dată cât volumul lor (la un kilogram de muguri se pun doi litri de apă).

2. Se fierb o oră, până când se înmoaie bine. După aceea, se ia de pe foc oala şi se lasă să stea acoperită, la rece, timp de 24 de ore, ca să se extragă cât mai bine din muguri sărurile minerale şi uleiurile aromatice.

3. Sucul se strecoară prin tifon dublu, aşezat pe strecurătoare, presând mugurii ca să se scurgă tot sucul. După aceea, se cântăreşte şi, la 1 l suc, se va adăuga 1 kg zahăr şi o linguriţă zeamă de lămâie. Amestecul astfel obţinut, se fierbe până începe să se lege.

4. Se pune siropul cald în sticle. Se lasă la cuptor timp de cinci minute, la foc potrivit. La final, se înfăşoară cu o pătură şi se lasă la răcit

| T82 a răspuns:

Ingrediente:

1 kg muguri de brad,
1 l apa,
1 kg zahar,
zeama de la 1/2 de lamaie.
Preparare:

Mugurii de brad se curata de codite si se spala foarte bine in mai multe ape.
Se pun intr-un vas si se acopera cu apa. Se lasa la fiert timp de 1 ora.
Vasul se acopera si se lasa sa se raceasca bine, apoi se strecoara lichidul.
Mugurii se inlatura, iar lichidul ramas se masoara si se pune la fiert din nou,
impreuna cu zaharul si zeama de lamaie.
Cantitatile recomandate sunt de 1 kg de zahar, la 1 l de lichid.
Siropul se fierbe pana cand se obtine o consistenta legata (ca la dulceata)
si o culoare maroniu- roscata.
Siropul se pune fierbinte in sticle, iar cand acestea se racesc
se depoziteaza la rece.