| marilia a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, cu ce pot sa scot petele de tus de stampila de pe haine?

1 răspuns:
| DrTerrible a răspuns:

Ia o cantitate mică de pastă de dinţi (pasta, nu gel, şi clasică, nu una cu particule abrazive) şi aplic-o pe pata şi freacă bine porţiunea cu ajutorul unei cârpe mai aspre sau a unei periuţe de dinţi pe care n-o mai foloseşti. Metoda funcţionează excelent pe suprafeţe de lemn (frecând zona în direcţia aşchiilor), pereţi vopsiţi cu vopsea lavabilă şi chiar obiecte sau suprafeţe de porţelan. Dacă e vorba de o pată mai veche, despre care crezi că va ceda mai greu, poţi lăsa pasta de dinţi să acţioneze 1-2 minute, iar apoi să îndepărtezi totul cu o cârpă umedă, dar stoarsă