| AndreiStefan1234567 a întrebat:

Stie cineva flori care sa se inmulteasca prin seminte? Vreau flori care odata puse semintele sa creasca si sa infloreasca repede. Mai vreau si sa le corcesc.

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Incearca volbura. Creste foarte repede.
Alte flori care se inmultesc prin seminte si arata bine sunt petunii, gura leului, garofite, regina noptii, dar vor creste mai greu, in cateva luni

Răspuns utilizator avertizat
| AdelinaC a răspuns (pentru AndreiStefan1234567):

Eu am luat din parc, cresc peste tot pe unde e iarba. Urmareste florile acelea albe ca niste cupe, mai jos pe vrej trebuie sa fie seminte de la alte flori care s-au uscat

Răspuns utilizator avertizat
| AdelinaC a răspuns (pentru AndreiStefan1234567):

Nu, ca trebuie sa fie fertilizata si sa se coaca pe vrej, ca la orice samanta.
Samanta provine de la alte flori care au fost vizitate de albine si s-au fertilizat, altfel sunt seci si nu iese planta din ele. Apoi se usuca si raman agatate de vrej pana le zboara vantul sau le da jos ploaia. Din cauza ca unele seminte sunt seci trebuie sa iei mai multe ca sa iti iasa planta din ele. La mine spre exemplu au iesit cam 50% din ele, restul au putrezit.
La petunii au iesit majoritatea, iar la regina noptii foarte putine si asa patesc de fiecare data cand iau seminte de la magazin

Răspuns utilizator avertizat