| FallenRichard a întrebat:

Stiti vreo reteta cu samburi de caise?

Răspuns Câştigător
| Joannaa a răspuns:

Ingrediente:

200 g samburi de caise sau arahide,

200 g zahar,

1/2 l lapte,

2-3 linguri de smantana dulce
. 4-5 oua, l plic zahar nilat.
Se prapara la fel ca inghetata de alune, cu deosebirea ca in loc de alune se folosesc arahide sau samburi de caise pregatiti dupa cum urmeaza:

samburii mai intai se oparesc pentru a se putea indeparta pielita,

dupa care se introduc in cuptorul slab incalzit ca sa se usuce bine
. Dupa ce s-au uscat, se trec prin masina de macinat nuci si se introduc in compozitia de inghetata.

3 răspunsuri:
| nellyneliana a răspuns:

Poti face dulceata de caise si adaugi si samburi. E foarte buna.