| anonim_4396 a întrebat:

Sub ce denumire as putea gasi acum pe internet reteta napolitanelor spiralate cu crema roz[probabil crema de capsuni][foile de napolitane trebuie sa fie sub forma de spirala de aceea le spune napolitane spiralate pentru ca foile au forma de spirala, iar cand se unesc cele doua foi se formeaza un cerc-fiecare foaie este ca un semicerc iar golul care se formeaza in urma unirii celor doua foi-gol care este in forma de cerc vine umplut cu o crema roz-probabil crema de capsuni-cum se gaseau in comert inainte de anul 1989]/

2 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut, vad ca ai cautat-o in disperare. Asadar m-am pus pe research. Crema aia faina nu cred ca era de capsuni ci de vanilie (roz fiind colorantul). In fine, am gasit crema aici, postarea no 12 http://www.culinar.ro/forum/continut/Dulciuri/8665/Suhaida-/
Foi spiralate chiar nu cred ca vei gasi, dar cat sa iti satisfaci pofta, merge si "pe drept". Pe pagina aia am vaz ca se mai gasesc inca spirale.
Oricum, gustul ala, de cand eram noi mici si privatzi de patiserii nu cred ca il mai gasesti. Am fost f dezamagita de o "bomboana cubaneza" acum cativa ani (avea un sofer pe bordul maxi-taxi-ului si n-am rezistat :)) ). Oricum, bafta.

| mary a răspuns:

Frate! te rog eu mult nu mai posta intrebari din astea legate de cofetarie si tampenii pe aici! serios m-ai disperat! du-te la cofetarie si intreaba. nu cred ca stie cineva pe aici! scuze daca te-am deranjat