| GeOrGy2110 a întrebat:

Sunt un dezastru in bucatarie si sa fiu sincera nici nu ma grabesc sa invat, ca mai sunt ani buni pana ma marit, dar a-si vrea sa incerc sa gatesc ceva singura (de preferat un desert). Cine imi da o reteta simpla cu care sa nu distrug bucataria?

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy incearca asta:

crema de zahar ars, te incanta ideea?love strucklove struck

Lapte de vaca 1 l
Zahar 250 g + 3 linguri in plus
Oua 7 buc
Esenta de vanilie 1 buc adica o fiola
Se fierbe laptele si se lasa sa se raceasa. Daca vreti sa-l raciti

rapid, puneti castronul cu lapte intr-un castron mai mare cu apa rece si schimbati de 2-3 ori apa.
Intr-un vas din sticla termorezistenta se distribuie uniform 3 linguri de zahar. Se pune vasul pe aragaz la foc mediu.
Se amesteca cate putin zaharul pana se topeste uniform toata cantitatea si compozitia are culoare maroniu deschis.
Se stinge focul sub zaharul ars si cu o lingura se distribuie uniform caramelul pe peretii vasului.
Se lasa 10-15 min sa se intareasca.
Intr-un vas adanc se bat 7 oua, se pregateste zaharul si esenta de vanilie.
Cu mixerul sau cu telul se amesteca bine compozitia.
Se adauga laptele racit si se ameteca cu telul.
Se toarna compozitia in vasul cu peretii caramelizati.
Intr-o tava mai mare de cuptor(suficient de mare ca sa incapa vasul cu crema) se toarna putina apa si se pune vasul cu compozitia de crema. Este foarte bine sa respectati acest pas, altfel crema poate sa se coaca prea mult prin parti si la fund, si are o textura poroasa.
Se pune tava cu apa si vasul in ea la cuptor pentru 20-30 de minute.
Cand compozitia are culoare galben-maroniu se scoate din vasul cu apa, respectiv din cuptor.

Vasul cu crema de zahar ars se lasa sa se raceasca bine, apoi se pune la frigider pentru 2-3 ore.
Pentru servire, se taie atent bucati uniforme si se toarna caramelul peste ele.
Pofta Buna!love strucklove struck acum ca e cald, merge o crema de zahar de la recelove strucklove strucklove struck
sau poti incerca varianta mai simpla...

cumperi un blat, cumperi creme la pliculet, si tu il montezi doar acasawinking atat de simplu, dar atat de gustoswinking mai simplu nici ca se poatehappywave

| Joannaa a răspuns:

Desertul care til voi da este foarte bun si gustoshappy sa incepem:Cartofi de cacao:Iata ingredientele necesare:

250 g de biscuiti

125 g de nuci pisate

100 g de zahar

1 pahar cu esenta de cafea

2 linguri cu cacao, rom

coaja rasa de portocala

Modul de preparare:

Esenta de cafea se fierbe impreuna cu zaharul si cacaua.

Apoi se lasa la racit.

Dupa ce se raceste, se amesteca cu nucile date prin masina.

Se pune si romul.

Se mai adauga si biscuitii sfaramati cu mana.

Se amesteca totul bine.

Apoi cu mana se modeleaza forme de cartofi.

Formele rezultate de cartofi se tavalesc in amestecul de cacao cu zahar.

Apoi se pun in foite de hartie, pastrate de la bomboanele de ciocolata.

In loc de biscuiti se poate folosi, in acelasi fel, cozonac uscat cateva minute in cuptorul incins. Sper ca te-am ajutat:*

| Roxy a răspuns:

Daca vrei sa impresionezi trebuie sa fie aspectos daca vrei sa shochezi trebuie sa fie extraordinar de bun la gust.Pai pentru inceput poti incepe cu cuptorul cu microundebig grin
Eu una asa am inceput
Cartofi copti cu branza si unt
Iei cartofi ii cureti(cum poti tu ca si eu m-am chinuit) il speli si il tai ce forma vrei tu rondele sau pai.
Iei un bol(care sa poate sa fie bagat in cuptor)si in interior il ungi cu unt.pui un pic de cascaval ras pe baza bolului dupa care pui cartofi(pe care ar trebui sa i sarezi putin) si dupa tot branza. Daca vrei il pui in paturi(adica un strad de branza unu de cartofi unu de brazna etc.)si pe deasupra pui multa branza.setezi cuptoru la 15-20 de minute(la un bol cam ca de cereale sau de supa)in caz ca e mai mare pui un timp de 25-30 de minute ca sa se patrunda toti
Cand ii gata te poti servi direct din bol sau poti servi alaturi de ceva carne.
Ps:Nu face oua ochiuri la microunde ca explodeaza oul si tot un masacru cu ou o sa ai prin microundelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://retete.eva.ro/desert/negresa-articol-9860.html
este o reteta simpla :P

| Gabriel1 a răspuns:

Platou cu fructe.

| kri a răspuns:

Bombe
Ingrediente :
400 g biscuiti simpli, 50 g unt, 200 ml lapte, 2 linguri cacao, 150 g
cocos, visine, 500 g zahar
Preparare :
Se sfarma biscuitii foarte fin. Laptele se pune la fiert. Cind fierbe,
se adauga zaharul si cacao, apoi untul si se mai lasa pe foc mic
pana se ingroasa compozitia. Se adauga compozitia peste biscuiti
si se amesteca bine. Se mai adauga cam jumatate din cantitatea de
cocos. Se lasa sa odihneasca un pic, apoi cu o lingurita se ia cate
putin din compozitie si se fac bombe mici. In mijlocul fiecareia se
pune o visina si apoi se tavaleste prin cocos.

| kri a răspuns:

Sau daca nu fa un tort de biscuiti si asta e foarte simplu:
Cumperi o bundica de la magazin(de preferinta de ciocolata), iar daca nu sti sa o prepari vezi ca scrie pe spatele ambalajului.Mai trebuie sa cumperi biscuiti(vrac de preferinta pentru ca sunt mai tari si nu se inmoaie asa repede), si mai trebuie sa cumperi cam 2 sau 3 sticlute de rom sau daca nu pur si simplu folosesti suc fara acid pentru a inmuia biscuitii.
De exemplu pui primul strat de biscuiti pui si din budinca mai pui un strat de biscuiti mai pui si bundinca si tot asa pana faci cam 5 stratuti sau acum depinde cate vrei uh ca nu mai tin nici eu minte, si iti iese un tort delicios.Nu e greu sunt si eu in stare sa il fac care am 11 ani(l-am invatat de la maica-mea,am stat langa ea si am invatat)
App am uitat sa iti mai spun ceva(asta nu e obligatoriu)poti sa il ornezi cu nuca de cocos,alune(maruntite),nuci(maruntite)etc, ce ai tu prin casa, ultima oara cand la facut mami de ziua ei l-a ornat cu alunehappy.
Si am uitat sa mentionez ca e si de post(in caz ca postesti)!
Succes si pofta buna! Funda plsss!

| Răspuns_9097 a răspuns:

Inghetata de cacao
7627 vizualizari
retete similare
Nota 4.33 din 6 voturi

Ingrediente reteta :
1 litru lapte
300g zahar
4-5 linguri cacao
5 oua
2-3 linguri faina
50g unt
200 g frisca
esente, rom, vanilie, migdale
Se poate pune si nuci, alune, migdale prajite putin in cuptor apoi maruntite nu foarte marunt, stafide sau ciocolata taiata (fulgii de ciocolata sunt foarte buni).

Preparare reteta :
Oprim o cana de lapte iar restul il punem la fiert cu jumatate din cantitatea de zahar. Galbenusurile se freaca spuma cu restul de zahar, adaugam faina, cacao si cana de lapte oprit.

Dam vasul cu lapte de pe foc si turnam compozitia de oua amstecand bine. Punem din nou la foc mic (nu trebuie sa dea in clocot) amestecand continuu pana se ingroasa ca o smantana.

Luam vasul de pe foc, adaugam untul si omogenizam. Lasam sa se raceasca bine.

Cand este complet rece adaugam esentele si frisca amestecam din nou apoi o punem la congelator.

| LeylaLeyla a răspuns:

Nici eu nu stiam sa gates si am invatat incet incet de pe net ( imi place sa gatesc daca am tot ce-mi trebuie la indemana ).
Din putinele retete pe care le fac de desert asta am facut-o dupa ce am savurat-o la o prietena care luase reteta de me net si am facut-o, este simpla si intotdeauna a fost apreciata de cei care au mancat-o, acesta este linkul :http://dobrinisabela.blogspot.com/2009/01/prajitura-bounty.html
Totusi e posibil sa ti se para destul de grea daca nu ai mai copt pana acum asa ca iti voi scrie si o reteta de tort de ciocolata care chiar este simplu de facut (primul meu desert ), fetita mea adora acest tort :
1. Cumperi un blat de tort de cacao ( se gasesc in mai toate magazinele mari ), cel care este taiat in trei straturi. Un compot de ananas, un plic de crema pentru prajituri cu gust de ciocolata dr otker, o budinca de ciocolata aceiasi firma, iti trebuie si putina margarina sau unt ( 50 gr aprox. ), 750 ml lapte, 5 linguri de zahar ( pe plicul de crema de ciocolata iti va scrie zahar pudra dar eu foloseam asa la inceput apoi am schimbat si vei vedea imediat si cum ).
2. Faci budinca de ciocolata conform instructiunilor de pe verso dar nu adaugi doar 2 ling. jumate de zahar ci 5 linguri pentru ca nu vei mai pune zahar deloc in crema de prajituri ( ele vor veni amestecate la final ) si adaugi si cele 50 de gr. de margarina sau unt si amesteci bine, apoi o lasi la racit.
3. Faci crema de prajituri la fel conform instructiunilor de pe verso doar ca nu vei pune deloc zahar.
4. Cand budinca s-a racit, o amesteci cu crema de prajituri.
5. Desfaci tortul si insiropezi primul blat cu cate putin sirop de la compotul de ananas ( nu-l insiropezi prea mult ca se va lasa si va fi prea moale, oricum se mai inmoaie si de la crema ). Crema obtinuta din budinca amestecata cu crema la rece, o imparti in trei si intinzi o parte pe primul blat insiropat, continui asa si cu al doilea blat si cu ultimul, la ultimul blat crema o intinzi peste tot in asa fel incat sa imbraci tortul cu crema.
6. Stergi surplusul de crema de pe platou, si il bagi la frigider cca. 5-6 ore minim.( e de preferat sa-l faci seara si asa ramane la frigider peste noapte )
Il poti imbunatati si cu felii de banane puse pe fiecare blat dupa ce pui crema sau doar pe ultimul blat la exterior sau poti sa-l ornezi dupa fanteziile proprii ( simplu este la fel de bun ).
Daca il faci astept sa-mi spui cum a fost primit. Succes.

| Andreea_8586 a răspuns:

Buna! iti dau o reteta foarte simpla si foarte rapida happy si si buna pe deasuprahee hee
Reteta catite americanewinking :
ingrediente pentru o portie de 3-4 clatite:
150 ml. lapte
150 g. faina
1 lingura de unt
1 praf de copo
2 linguri zahar

mod de preparare:
Intr-un castron se amesteca faina, zaharul si praful de copt
In alt castron se amesteca oul si laptele cu mixerul. Se adauga si untul si preparatul din faina si se amesteca cu mixerul.

Se incalzeste tigaia fara ulei sau unt si se adauga putin din preparat fara sa se intinda.
Se ung cu finetti si se pun felii rotunde de banane pe deasupra.
Pofta buna! happy

| Andreea_8586 a răspuns:

1 praf de copt*. scuze
Sii la ingrediente trebuia sa scriu si un ou (la portie de 3-4 clatite )