| anonim_4396 a întrebat:

Tot aud ca e recomandat sa mananc peste... Dar de care? De apa dulce sau marin?

5 răspunsuri:
| ka2 a răspuns:

Pestele tot peste este, asa ca nu conteaza. Totusi cred ca ala de apa sarata e mai bun

| hashe86 a răspuns:

La cat sunt de poluate apele acum nici nu stii care e mai sanatos. as zice cel marin, dar nu sunt sigur pe informatia asta.
cred ca cel mai ok e cel din crescatorii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| larapopa a răspuns:

Carnea de peste este o carne in general slaba, cu putine calorii, dar care contine o importanta sursa de proteine de calitate superioara. Dar cea mai mare calitate a pestelui este continutul in acizii Omega3, care contribuie la buna functionare a sistemului cardiovascular, la prevenirea maladiei Alzheimer, lupta impotriva depresiei si a starilor depresive, scade nivelul grasimilor din sange, a trigliceridelor si a colesterolului.Pestele are un continut ridicat de: fosfor, calciu, iod, sodiu, potasiu, seleniu, si vit. din grupa B.Pestele de apa dulce este mai slab fata de cel oceanic. Dar pestle oceanic este mai bogat in acizi Omega3, in special:somonul, tonul, heringul, macroul, sardinele, iar in cel de apa dulce in pastrav.Numeroase studii au demonstrat ca bebelusii a caror mame au consumat peste in timpul sarcinii, iar ulterior au primit in alimentatia lor peste, sunt mai bine dezvoltai neuropsihic si sunt mai inteligenti. Pestele cel mai sanatos este cel oceanic si de apa dulce, cel de crescatorie este plin de substante chimice si de hormoni, care se introduc in alimentatia lor.

| nicp a răspuns:

Pestele oceanic e cel mai bun datorita la Omega3.