| Valentin_dita a întrebat:

Voi avea musafiri din SUA, vi se pare nepotrivit sa ii servesc cu palinca?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu, s-ar putea chiar sa le placa...
Si eu am o cunostinta in ardeal care a avut aceesi dilema cand i-au venit in vizita niste americani...
La plecare, au cerut cu ei o sticluta...winking
Incearca, nu ai nimic de pierdut...

13 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Crezi oare ca atunci cind mergi la ei isi pun aceleasi intrebari vis-a-vis de whiskey? Eu cred ca le vei trezi chiar curiozitatea iar palinca noastra fiind chiar mai tare decit a lor, le va taia respiratia... de placere...

| carmen_9743 a răspuns:

Eu zic sa-i rasfeti romaneste. Am fost in Grecia si m-am imprietenit cu o familie de acolo, grecul foarte mandru a vrut sa ne serveasca cu palinca iar eu as fi baut uzo de-al lor, a fost foarte dezamagit ca l-am refuzat, cam taranca eu ce sa zic, dar palinca pot bea oricand acasa, cred ca esti de acord cu mine

carla
| carla a răspuns:

De obicei, strainii, vor sa incerce produse traditonale. Whiskey au si ei din belsug. Si mancarea noastra este mult mai gustoasa. Petrecere frumoasa!

| Delia 75 a răspuns:

Nu de ce sa fie nepotrivit... ce noi cind ne ducem la ei, ei nu ne servesc cu wiskhi? in schimb ai grija sa fie o palinca de calitate. pupici...si distractie placuta.

| sorinalaura a răspuns:

Nu e deloc nepotrivit... mie mi se pare super original... oricum cei din strainatate sunt inebuniti dupa lucrurile de specific a unei tari mai ales in ceea ce priveste gastronomia

| mihalitza a răspuns:

Nu este deloc nepotrivit, ba din contra: strainii au auzit deja de palinca noastra si se dau in vint dupa ea! De asemenea sunt satui de mincarea semipreparata de la ei si sunt foarte incintati de mincarurile noastre traditionale. Aveti insa grija: s-ar putea sa le placa foarte mult si sa nu mai puteti scapa de ei!

| gemina42 a răspuns:

Cum sa fie fie nepotrivit, ei nu au asa ceva si pe langa whisky, palinca noastra este mult mai buna. Conditia este sa fie palinca naturala din prune, de 90%, cum se face la Satu -Mare, fara zahar si te asigur ca nu te vor uita niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e ok, numai sa-i avertizezi in privinta tariei!

| luana_popa a răspuns:

De ce sa fie nepotrivit? Le oferi ocazia de a experimenta ceva specific romanesc!

| Dorin_iures a răspuns:

Eu am fost in State si mi-as fi dorit sa beau si eu ceva specific americanesc, dar nu aveau ce sa-mi ofere, ei nu fac decat sa imprumute de la altii!

| diana_corjan a răspuns:

Si eu am avut invitati din alte tari pe la mine pe acasa si tuturor le-am oferit sarmale sau cozonaci sau chestii romanesti. Toti au fost incantati, sa stii.

| nirrti a răspuns:

Nu este nepotrivit, dar s-ar putea sa nu le placa si sa accepte sa bea doar din curtoazie. Eu am le-am dat unor ucrainieni sa guste si au zis ca nu mai pun asa ceva in gura, desi stim ca ei beau de rup laughing