| nyoentox2002 a întrebat:

Voi cum vă spălați hainele transpirate, fara să deterioreze și să schimbe aspectul hainelor sau murdărire ușoară?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Pai e simplu, murdaria usoara se spala la 30 de grade just fine.Pentru petele de transpiratie sugerez sa pui bicarbonat de sodiu in locul acela dedicat pentru inalbitor.Nu afecteaza tesatura cu nimic si e mult mai ieftin.In rest, daca ai posibilitatea sa lasi rufele la uscat ca pe vremuri, adica in aer liber, fa-o, ca si acest pas le la prelungi viata destul de mult, spre deosebire de uscatorul de rufe.Atentie ca daca iti cumperi haine din categoria fast fashion poti sa faci tu ce-ai face, tot se vor strica imediat.laughing

| Madaxo97 a răspuns:

Murdarie ușoară la ciclu 30 grade la mașina de spălat, apoi un ciclu de clătire din nou de 20 minute in care le bag balsam direct in cuva mașinii peste hainele spălate, ies curate si parfumate de fiecare dată. Ca sa nu se schimbe aspectul hainelor sugerez sa le verifici eticheta sa vezi ce scrie, unele se spală numai la 30 grade, iar dacă le bagi la 40 sau 60 grade normal ca își modifica aspectul, poate chiar sa intre la apă, respectă întotdeauna instrucțiunile de spălat de pe etichetele hainelor