| bornsinner a întrebat:

Vopsit pantaloni acasa.

Deoarece in oras sunt cateva firme care se ocupa doar cu vopsitul de articole din piele, as vrea sa intreb daca a incercat cineva sa vopseasca pantaloni manual, singuri. Daca da, ce vopsea ati folosit si care a fost procesul?

Am doua perechi de pantaloni din material tercot in stare buna, dar decolorati si as vrea sa incerc.

Mersi.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Si nepoata mea a avut aceasta tentativa.
am cautat impreuna solutii.Stiam ca exista niste prafuri speciale care se pun si se fierb hainele.Nu am gasit o oala sufiicent de mare pe care sa o stric.Si nici vopsea in magazine. Urmatoarea solutie era vopsea speciala pentru masina de spalat.Prea scumpa si imi era frica sa nu se strice masina.
Acum am cautat si am gasit spray -vopsea pentru textile.Scumpa si aia.
https://vopsea-spray.ro/601-vopsea-textile
Sincer,nu prea merita investia.
Pana la urma si-a gasit alti pantaloni,

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea se vopsesc imbracaminte, fiindca fiecare material necesita alt fel de vopsea si procedura de vopsire.
Foloseste acei pantaloni pentru uz casnic sau in excursii, unde nu este nimeni petentios la decolorare.

| Dragobeta a răspuns:

E complicat. Sunt vopsele speciale. Materialul trebuie fiert in vopsea. Dar... se va duce la splare daca vopseaua nu e fixata cu alte solutii dupa vopsire. Iar aia, chiar nu stiu cum se face.
Eu am vopsit cu ani in urma la un atelier. Nu au fixat vopseaua. De atunci, reciclez imbracamintea in sensul ca o folosesc in locuri "de smotru" si cumpar altceva bun.