| iovancanda a întrebat:

Vreau reteta de la fosta prajitura Laura din timpul Comunist.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi reţeta la linkul :
http://www.bucataras.ro/retete/prajitura-laura-33927.html

Toate cele bune.

| iovancanda explică (pentru bursuc001):

Multumesc, nu-i asta!

| iovancanda explică (pentru bursuc001):

Multumesc, nu-i asta, acum sunt multe 'Laura' dar nu am gasit sa semene cu cea din vremurile alea, se vindeau si la cofetarie si aduceau lazile cu prajitura si cand venea laptele dimineata la Alimentara...

| bursuc001 a răspuns (pentru iovancanda):

Cu plăcere!
Îmi pare rău, dar altă reţetă NU am găsit pe net.

Sincer să fiu, nu mai ţin minte acea prăjitură deoarece mie îmi plăcea linzerul cu mac ( şi mai era un fel de prăjitură cu blat + cremă şi felii/bucăţele de fructe deasupra, dar nu mai ţin minte cum se numea ).

În schimb, cozile la lapte ( până am reuşit să ne facem abonament şi să ni-l aducă acasă ), precum şi restul cozilor ( la carne, banane/portocale, mezeluri, ulei, etc. ) NU le-am uitat.

Urâte vremuri, cel puţin din acest punct de vedere.

O zi frumoasă.

| iovancanda explică (pentru bursuc001):

Cu bine!

| AlexUrda a răspuns (pentru iovancanda):

Ați găsit cumva, între timp, rețeta?
Mulțumesc anticipat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
PRĂJITURĂ LAURA
o punguţă turtă dulce, 10 bucăţi pişcoturi crocante sau 200 gr biscuiţi cu cacao (sau de oricare fel), migdale măcinate, 200 gr ricotta, 200 ml smântână, 50 gr zahăr pudră, 100 gr ciocolată cu lapte, 10 bucăţi căpşuni, 100 ml lapte, scorţişoară.
Turta dulce împreună cu pişcoturile sau cu biscuiţii se mărunţesc la robot, se adaugă migdalele măcinate şi scorţişoara, se adaugă laptele şi se amestecă până iese ca o pastă. Într-un vas termorezistent (dar nu neapărat) se întinde această pastă.
Smântâna se bate cu zahărul pudră, se adaugă ricotta şi se întinde uniform peste pastă. Deasupra se aşază căpşunile şi se rade ciocolata deasupra.
Se dă la frigider vreo 2 ore şi apoi se serveşte.
Te pup!

| iovancanda explică (pentru anonim_4396):

Nu-i asta, 'Laura' de care zic eu era pe timpu Ceausist la cofetarie si o aduceau si cu lazile la Alimentara cand aduceau si laptele dimineata..., oricum, multumesc. Cei mai batrani ar trebui sa stie mai ales care au lucrat in domeniu!