| gianinutza a întrebat:

Zice'ti'mi si mie o reteta de gogosi...Nu orice gogosi Vreau sa-mi iasa ca alea de la "gogoasa infuriata"sau ceva de genu...

3 răspunsuri:
| Diva a răspuns:

500 g faina, 50 g zahar, 250 ml lapte, 25 g unt sau ulei, 2 galbenusuri, drojdie cat o nuca si un praf de sare si toate cele pentru umplutura
Pentru o coca fina si pufoasa se face un aluat cam ca cel de cozonac(daca nu, se poate framanta si ca un aluat obisnuit cu drojdie): Se face o maia de drojdie si zahar si se freaca pana devine smantanos, se adauga 3-4 linguri de lapte caldut, putina faina pentru a se lega si se bate bine, se presara cu faina si se lasa la cald sa creasca. Galbenusurile se freaca cu un praf de sae si cu zaharul pana devin spumoase. Se bat spuma si albusurile. In vasul de framantat se face o adancitura in faina la mijloc, se adauga galbenusurile frecate, spuma de albusuri si maiaua crescuta, apoi untul si laptele caldut si se framanta si se framanta, pana ce va pierdeti rabdarea laughing, apoi se da la crescut. Se intinde o foaie de grosimea unui deget, pe jumatate din ea se fac cerculete fara a se taia coca cu un pahar de diametrul pe care il vreti sa il aiba gogosile si in centrul cerculetelor puneti cate o bucatica de ciocolata de menaj/o lingura de puding de cacao/dulceata sau ce alta umplutura mai vreti, dupa care inveliti partea cu cerculete cu cealalta jumatate si taiati cu paharul pudrat cu faina exact pe forma marcata si presati marginile pentru lipire. Gogoloaiele obtinute se lasa la crescut 30 min si cand le suna ceasul se prajesc in ulei incins, intorcandu-le pe toate partile. Mai urat o sa fie atunci cand continutul se va revarsa in ulei daca nu le-ati lipit bine... dar urmatoarea sigur va fi lipita precum una cu seper glue laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca gogosile sunt facute cu lapte or sa se rumeneasca mult mai repede in ulei, asa ca ai grija de ee.pentru a iesi umflate si cu aer inaubtru, trebuie sa le dai inapoi de 2 ori, adica le lasi sa creasca si le framanti 2 minute si iar le lasi sa creasca, dupa ce cresc a doua oara iar le adi inapoi si le lasi iar la crescut, ies bestiale.nu trebuie sa pui multa faina, devin prea"grele", masa e prea densa si ies tari dupa ce le prajesti si reteta de la nosugar dar fara umplutura

| euinsami a răspuns:

Adica?laughing...cum infuriata?big grin