| aurelianmarius a întrebat:

Ziceti-mi si mie o reteta de mancare care sa o fac din cartofi, sunca, cajcaval si oua mersi mult dau funda.

Răspuns Câştigător
| m3zzzu a răspuns:

Poti incerca ceva foarte usor tongue 1. Tai cartofii cubulete mici si le pui intr-o tigaie mare in care se afla destul ulei cat sa acopere cam 10% din tigaie... dupa aia pui cubuletele de cartofi uniform in tigaie. Tai sunca felii sau tot cubulete si le presori peste cartofi, dupa ce faci toate acestea iei si razi niste cascaval deasupra tigaii. Dupa toate acestea dai tigaia la cuptor cat crezi tu ca e destul happy Pofta mare happy

8 răspunsuri:
| TraficantDeVise10 a răspuns:

Pai eu stiu TORTILLA, dar fara cascaval.Se dau cativa cartofi prin razatoarea mare si se pun in foarte putin ulei la prajit.Se pune un strat cam de 1 cm, peste sunca, apoi iar un strat de cartofi si oua batute ca pentru omleta.Se lasa cam o ora jumate.Este foarte buna. Daca vrei cu cascaval,poti pune cartofi rasi prin razatoarea mare in tigaie, sub forma unei placinte.O intorci sa se faca bine pe ambele parti, apoi o iei cand e fierbine si adaugi cascaval ras.Cascavalul se va topi si va fi foarte buna!
Funda?

| An0N1M a răspuns:

Omletabig grinfunda?laughing

| TpuNoName123 a răspuns:

-6 cartofi fierti in coaja
- 300 gr cascaval dat pe razatoare
- 300 gr sunca data si ea pe razatoare (noi am apelat cu incredere la robot)
- 200 gr smantana
- un cub de unt
- condimente pentru cartofi

Ungem o tava de yena cu unt. Asezam primul strat de cartofi taiati felii, un strat de smantana, vegeta, un strat de sunca si unul de cascaval. Repetam pana cand umplem tava, ultimul strat trebuie sa fie unul generos de cacaval. Presaram deasupra condimentele pentru cartofi.
Dam la cuptor pana se rumeneste putin cascavalul

Servim cald!

| Melissssa a răspuns:

Buna!
Budinca la cuptor.Se fierb cartofii,se taie patratele dupa se amesteca cu cajcaval,sunca sh cu ouale batute,se adauga sare sh piper dupa gust, se unge o tava cu unt toata compozitia se aseaza in aceea tava, la cuptor timp de 30 min.
Budinca se poate servi rece sau calda, si se mai poate servi si cu smantana amestecata cu marar!
Pofta buna!
fundita?

| streetdisaster a răspuns:

laughing barbatii... big grin paparaie : bati ouale, tai sunca marunt la fel si cascavalul le amesteci si le pui in tigaie big grin bafta:*

| Bia_9406 a răspuns:

Eu stiam ca se scrie cascaval.dar ma rog thinking cauta in cartea de bucatarie :"D fundita?

| danutza90 a răspuns:

Incearca sa le prajesti, separatwinking

| Twix_3780 a răspuns:

Cartofi prajiti cu sunca cascaval ras peste si oua prajite langalaughing